| FlorinMiliardaru a întrebat:

De ce este legal ca un copil de 15 ani sa munceasca? Adica la varsta asta esti prea mic ca sa muncesti. In schimb la varsta asta invatatul trebuie sa fie prioritatea unui adolescent, nu cum sa faca bani. Ca oricum, la ce salarii sunt, si asa nu prea face cine stie ce bani, dar in fine.
Voua vi se pare normal ca o persoana care are sub 18 sa lucreze(pe un salariu lunar)?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă așa vrea sau e nevoit de ce nu? nu e ca și cum face ceva ilegal iar un post pe care îl dai unui astfel de copil cred că mai greu îl ocupă un adult

| darrio2007 a răspuns:

Doar cu acordul parintilor. Nu inteleg de ce iti pui problema asta, ca nu te obliga nimeni sa muncesti de la 15 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Normal înseamnă normă, adică regulă.
Dacă poate munci și dorește să muncească, de ce să nu o poată face?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Și ce are? de parca și așa învață astia pe rupte,pe câți mai vezi tu ca se străduiesc sa înțeleagă ceva la școala,nici pe profi nu ii mai interesează, cred ca li s-a luat de meseria asta, pe ei oricum nu ii intereseaza decât de salariul lor, e bine sa vadă de pe acum cum se fac banii și daca vor sa trăiască pe banii lor foarte bine, e de laudat chiar!
La școala crezi tu ca se învață asta? cu ce crezi ca ii ajuta profesorii pe elevii viitori meseriași? Crezi tu ca se gândesc majoritatea ca școala e prioritară? pai câți nu au abandonat facultatea sau chiar liceul când au dat de ceva mai bun? e adevărat au fost rare cazuri de genul dar multe lucruri pe care un om trebuie sa le știe nu le învață la scoala!

Răspuns utilizator avertizat
| lilith16 a răspuns:

Da, de ce nu, atata timp cat are un loc de muncă decent si eventual ii si place care e problema? unii vor sa se întreţină sau să vada cum e sa te întretii singur/a. poate vor sa aiba libertatea de a-si cumpara orice oricand fara sa le spună sau sa se roage de părinţi, ce esti asa socat si vai de mine cu subiectul asta? e total normal, plus ca un salariu de ala care tie nu-ti convine poate pentru altul e mană cerească, sunt adolescenti minori care isi întreţin familiile