| AnneM123 a întrebat:

De ce ma izolez asa? Cred ca anul asta am iesit numai pentru liceu, parca nu am chef de nimic, prefer sa stau toata ziua in casa chiar daca o parte din mine spune sa-mi traiesc viata. va rog spuneti-mi ce sa fac dar fara sfaturi de genul: iesi cu prietenii si etc, vreau o rezolvare, ca daca ies nu ma simt in largul meu

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca e doar o perioada scurta in care faci asta inseamna ca vrei putin sa te relaxezi.Mersul la liceu continu in galagie, aglomeratie, invatat te oboseste psihic chiar daca nu realizezi si simti la un momentdat nevoia sa stai singura si in liniste.
In schimb daca te afecteaza asta si e de ceva timp mai bine vorbeste cu un psiholog, fa excursii chiar si singura, gasesteti un job part time ca nu exista nu pot sa ies ca nu ai vreun handipac, doar nu vrei.

| andreeabobo a răspuns:

Poate nu esti in grupul de prieteni in care sa te simti tu! Cateodata si rutina si viata aglomerata, stresul cu examenele te fac sa fii obosit pur simplu si atunci nu mai ai starea necesara sa iesi.
Incearca sa fii tu, sa te simti tu! Daca nu ai chef sa iesi din casa e ok, nu poti sa te fortezi! Daca nu te simti confortabil cu prietenii tai iesi singura, plimba-te, ofera-ti timp pentru a capata energie!