| Joyfetih a întrebat:

De ce mereu am emotii? Mai ales cand am un eveniment simt un fel de senzatie in stomac.De ce mi-e rusine sa le prezint o fata parintilor? De ce nu am incredere in mine si de ce as putea intra in depresie cu fiecare ocazie?

Răspuns Apreciat de Editori
| teajutcumpot a răspuns:

Buna Joyfetih,

Informatiile pe care le-ai oferit sunt foarte vagi, prin urmare, raspunsul meu va fi bazat pe niste supozitii fara o baza concreta. ADICA POT FI COMPLET ERONATE!

PRESUPUN ca ai mereu emotii din cauza modului in care ai fost crescut, combinat si cu personalitatea ta (PRESUPUN ca ai o personalitate introvertita, emotiva).

Daca ar fi sa ghicesc, ai niste parinti stricti care sunt zgarciti cu incurajarile la adresa ta si mai darnici cu reprosuri de genul "trebuia sa iei o nota mai mare", "nu ai facut cum trebuie aici", "de ce nu ai facut cum ti-am zis aici" etc... intelegi ideea. happy

Din cauza acestuia mod de crestere, abilitati precum increderea in sine sau autonomia nu s-au dezvoltat cum ar trebui. Ai devenit dependent de aprobarea parintilor si inauntru crezi ca orice ai face nu va fi pe placul acestora, avand in vedere ca PROBABIl, majoritatea lucrurilor pe care le-ai facut pana acum nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor lor.

Din fericire le poti dezvolta singur fiind mai increzator in abilitatile proprii.

Trebuie sa fii ingaduitor cu tine, sa te incurajezi singur si sa ai incredere in fortele proprii. Increderea de sine este ca un muschi; cu cat o exersezi mai mult cu atat creste si devine mai puternica. happy

Oricum, nu este nimic gresit sa ai emotii inainte de evenimente, si eu inca mai am emotii cand trebuie sa fac anumite lucruri, pe care le-am facut deja de multe ori inainte.

Ce fac este sa imi constientizez emotiile, sa ma concentrez pe respiratie, sa fiu atent la comportamentul meu si sa incerc sa raman calm. Cu timpul devine mai usor. happy

Eu cred ca iti poti controla emotiile, trebuie doar sa incerci si sa nu renunti!

Succes!

Cu drag.

1 răspuns:
| Anca32 a răspuns:

Emoția la evenimente etc este un lucru perfect normal tine de calitatea de om. Partea cu prezentatul fetei părinților tai tine poate de faptul ca, dacă ei după cum ii știi tu nu ar avea nimic împotriva e clar ca ți induci singur asta pentru ca este o vorba care spune ca noi suntem reflecția gândurilor noastre. Fii mai optimist încearcă sa privești mereu lucrurile mai cu calm nu ți induce gânduri care nu și au rostul. Tu ești responsabil de propria ta sănătate psihica