| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu pot vedea bine orasul valcea cu google earth? numai bucuresti se vede clar

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Imaginile folosite de Google Earth sunt cumpărate de la companiile ce dețin sateliți comerciali, din care sunt efectuate acele fotografii. Marea lor majoritate (a sateliților) sunt destul de vechi, iar tehnologia cu care sunt echipați este mai slabă. Fotografiile detaliate precum cele cu Bucureștiul sunt mult mai scumpe, astfel că Google a trebuit să cumpere doar pe cele de interes major.

Tot mai mulți sateliți devin mai performanți și fotografiile făcute de ei devin tot mai ieftine, de aceea Google actualizează din când în când fotografiile de pe Google Earth și Google Maps, cumpărând unele noi, de calitate mai bună.

Poți folosi această aplicație pentru a fi anunțată când apar imagini noi: http://followyourworld.appspot.com/