| daianabianca99 a întrebat:

De ce oamenii se supara cand sunt refuzati?
cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Pentru că oamenii, în general, urăsc să fie refuzați. Urăsc să se facă de râs în fața unor persoane „slabe". Aceștia consideră refuzul, ca fiind o jignire la adresa lor.
Cei care se supără când sunt refuzați, sunt cei care urăsc să piardă, sunt cei foarte orgolioși.

7 răspunsuri:
| Anonim0078965 a răspuns:

Refuzul este o forma de neacceptare sau respingere.Inca de la inceput oamenii au dorit sa iasa in evidenta, sa fie mai buni decat ceilalti. Cand un om este refuzat inseamna ca nu este pe placul cuiva fapt care il face pe individ sa se simta rau.Mereu ajungem sa nu facem unele lucruri, din cauza temerilor create de noi însine. Unora le e frica sa fie refuzati cand cer, altora – sa fie ignorati cand intreaba.Frica de refuz si de a nu fi luat in seamă sunt unele dintre cele mai întalnite temeri ale omului. Teama este o problemă. Problema are o soluție.

| Roxaname a răspuns:

Pai oameni cand aud cuvantul nu sau nu pot se simt prost ca au fost refuzati ei isi inchipuie ca o sa-i accepte lumea si o sa fie totul raz si frumos dar nu mereu e asa. Funda?

| ElenaDanielaE a răspuns:

Pentru ca asa suntem noi omenii, nu acceptam sa fim refuzati.
Nu acceptam sa nu primim ceea ce vrem, iar asta ne da o stare proasta... Devenim tristi si ne gandim ca poate chiar nu meritam ceea ce ne dori, poate nu suntem destul de buni pentru acel cineva sau nu suntem destul de buni pentru a avea un lucru... Nu cred ca te-ai referit doar la un tip de refuzat, cred te-ai referit in general, adica sa fii refuzat de persoana pe care o placi si sa ii ceri mamei sa-ti cumpere ceva si sa nu vrea.
Pur si simplu nu acceptam sa fim refuzati!

| treiLEI a răspuns:

Simplu(sau cel putin eu asa cred):
Oamenii se simt prost daca sunt refuzati.

| biosh97 a răspuns:

Se simt dati afara, "ne-alesi".
Mai ales daca sunt persoane care ne iubesc (de exemplu parintii) si vor sa ne usureze munca. Probabil din cauza supraestimarii. Ne credem atat de buni incat in mintea noastra suntem de nerefuzat.
E o chestie de orgoliu oh go on

| mariaxmaria a răspuns:

Hei, parerea mea este ca oamenii se supara atunci cand sunt refuzati deoarece le este ranit orgoliul si ca nu obtin ceea ce vor.

| Xandra_Byby_1994 a răspuns:

Buna,din punctul meu de vedere cred ca oamenii se supara cand sunt refuzati din cauza ca le este ranit orgoliul sau poate ca ei se simt cei mai buni si cand sunt refuzati se simt ca si cum le-a cazut ceru in cap...