| Ella99love a întrebat:

De ce se foloseste cratima in stuctura "n-am avut".Funda.Am avut la testul initial si mi-a taiat ce am scris si ma intereseaza cum e corect.

2 răspunsuri:
| alee16 a răspuns:

Pt ca n-am avut este formata din Nu si am avut.Dar daca la nu i se taie o litera ramane n am avut si se pune cratima intre pentru a face legaturawinking. Succes! Sper ca ti-am fost de ajutor:*!

| andreea30 a răspuns:

Pt. ca:inlocuieste vocala U,pentru. ca asa suna mai bine,pentru. rostirea impreuna a doua parti de vorbire diferite, si daca era acolo poezie... ca poezia sa aiba ritm, masura. Understand Ella?