| romeo78 a întrebat:

De ce unii tineri din ziua de azi aleg sa se sinucida? De ce pentru unele fete, terminarea unei relatii inseamna sfarsitul vietii? De ce tinerii din ziua de azi refuza sa mearga la un psihiatru si sa discute problemele pe care le au? De ce, atunci cand cineva le ofera ajutorul refuza si se izoleaza? De ce tinerii nu merg la biserica? De ce tinerii nu mai stiu sa respecte Viata?

Răspuns Câştigător
| EvilThoughts a răspuns:

In jurul varstei de 12-13 ani mentalitatea incepe sa ti se schimbe.Si eu am doar 13 ani.Nu mai simti aceleasi lucruri pe care le-ai simtit pana acum,unii prieteni te parasesc, parintii incep sa fie mai protectori, incerca sa te invete cum sa iti traiesti aceasta perioada foarte zbuciumata din viata.Comportamentul persoanelor din viata noastra se schimba, unele chiar devin de nerecunoscut.Parintii,de cele mai multe ori, nu stiu cum sa reactioneze in fata „noului adult" care pana mai ieri era copilul pe care il luau de la gradinita.Copiii se simt neintelesi,simt ca nimeni nu ii iubeste,ca nimeni pe lumea asta nu ii va intelege, astfel incat cauta intelegerea si iubirea in alta parte. Fetele isi gasesc de cele mai multe ori iubiti mai maturi decat ele care le marturisesc iubirea, etc.De aceea incheierea unei relatii la aceasta varsta critica duce la gesturi fatale(sinucidere).Cat despre respectul fata de viata...da, majoritatea au uitat ca acesta este cel mai importanta dar primit de la Dumnezeu si uita sa il pretuiasca.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca nu sunt invatati de mici ce e viata, parintii nu se ocupa de ei si asa cand dau de greu comit fapte sinucigase. Acum Romania se numara printre tariile din sud la capitolul comportament si nu mai e mult pana cand va scadea drastic numarul adolescentilor care vor lasa studiile si nu termina liceul.