| Bella12 a întrebat:

De cine a fost batut prima data STEFAN cel >MARE?:
Funda pentru cel care stiewinking

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

DIn cate stiu, stiu ca a vut parte de doar 2 invrangeri, in rest numai victorii.Singurele invrangeri au fost cele de la Chilia si Razboieni-valea alba.

| Bella12 explică:

De mama luilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
A fost invins de catre garnizoană maghiaro-munteană pe 22 iunie 1462 la primul asediu al cetatii Chilia si a mai fost invins de armata otomană condusă de sultanul Mahomed al II-lea, însoțită de oastea munteană a lui Laiotă Basarab la Valea Alba pe 26 iulie 1476.
Pa.