| StellaFitz a întrebat:

Deșertăciunea deșertăciunilor, totul este deșertăciune- la ce se refera? comentati putin.ideea adica. funda

2 răspunsuri:
| Alexăndruţaa a răspuns:

Păi dacă stai s'o iei logic thinking
În deşert nu e mai nimic, e gol, nu?
Deci deşertăciunea, deşertăciunilor, totul e deşertăciune...
adică gol... fără. nimic thinking

| Shaoran a răspuns:

Deșertăciunea deșertăciunilor, totul este deșertăciune - Zice Ecleziastrul...
Sa vedem. Ecleziastrul a fost scris de Solomon, care a facut legamant cu Dumnezeu, si Dumnezeu i-a dat intelepciune, facandu-l cel mai intelepet. Dar a incalcat poruncile neamului sau si si-a luat nevasta dintre neamuri. Ei bine, undeva la sfarsitul vietii a scris Ecleziastrul care incepe asa:
1. Cuvintele Ecclesiastului, fiul lui David, rege în Ierusalim.
2. Deşertăciunea deşertăciunilor, zice Ecclesiastul, deşertăciunea deşertăciunilor, toate sunt deşertăciuni!
Se refera la desertaciunile lumii pentru suflet, la cum lumea materiala nu inseamna nimic in fata sufletului... Aici e putin mai pe larg: http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/18/Ecclesiastul, sper ca te-am ajutat.