| Whymee a întrebat:

De unde provine urina?

4 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Din corpul tău.

| Trufa_7676 a răspuns:

Urina se produce prin filtrarea sangelui sau 'filtrarea glomerulara', adica sangele este filtrat la nivelul glomerelului renal unde rezulta urina. Urina are aceeasi compozitia cu cea a sangelui mai putin proteinele.
Dupa etapa asta mai are loc o etapa si anume : reacbsorbtia si secretia : substantele sunt reabsorbite, cele toxice trec in tubul urinifer, spre tubul colector.

| Dana211 a răspuns:

Din sangele care trece prin mai multe procese ce au loc la nivelul rinichilor si care sunt menite sa elimine substantele nefolositoare din organism

| eusuntdana a răspuns:

Din lichidele care le bem