| qwertyz a întrebat:

De unde vine denumirea banilor romanesti 1leu 5lei?

Răspuns Câştigător
| ovidius a răspuns:

In secolul XVII, în statele româneşti se foloseau ca monedă taleri olandezi ("Lowenthaler") care aveau imprimat pe revers un leu ridicat în două picioare.

Deşi iniţial s-a dorit ca moneda natională să se numească "român", prin 1867 s-a adoptat denumirea de "leu".

5 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Pur si simplu de la animalul "leu"... cred happy.

| sherlock a răspuns:

În secolul al XVII-lea, în statele românesti se foloseau ca moneda taleri olandezi (löwenthaler) care aveau imprimat pe ei un leu.
Chiar si dup iesirea din uz a talerilor numele de leu a fost pastrat ca termen generic pentru bani. În 1867, leul a devenit unitatea monetara a Principatelor Unite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu cred ca s-au schimbat asa banii pentru ca suntem in uniunea europeanahee hee

| dabravogeani a răspuns:

De la gradina zoologica... suntem in Romania.