| bogdancarla a întrebat:

Deci am o problema cu ai mei, acum ca vine iarna se întuneca mai repede și ei la 5 cică e deja întuneric și începe sa se intunece... prietenii mei ies afara pe la 4-5 cam toți și vin acasă pe la 7-8-9, eu nu pot sa ies deoarece părinții mei îmi spun sa ies pe la 2-3 și sa vin acasă pe la 4-5 ca sa nu se intunece ca sunt fata și dacă pățesc ceva... am 14 ani sunt cuminte, nu fac prostii și tot nu ma lasă ca daca se întâmpla ceva.
Deja m-am saturat sunt singura care nu iese afara la ora aia și n-am cu cine sa ies mai devreme pentru ca nimeni nu iese numai pe la orele alea.
Ce as putea face sa ma lase și pe mine, mai multe fete ma întreabă dacă vreau sa ma duc cu ele și cu mai mulți și eu trebuie sa zic ca nu pot și ca am treaba numai ca ai mei nu ma lasă.
Ce pot sa fac? Deja m-am saturat, am o săptămâna vacanța și toți ies și eu stau in casa.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, parintii tai au foarte mare dreptate. la 14 ani esti inca micuta si ei te protejeaza, pentru ca sincer, nu ai ce cauta afara dupa ce s-a lasat intunericul, nu pentru ca ai face tu ceva rau, ci pentru ca altii oameni rai, profita de intuneric, pentru a face rau si nu vrei sa ajungi din accident pe mana unui violator, pedoifil, hot sau ucigas.
In vacanta poti citii carti frumoase de lectura, te poti intalni cu prietenele, sau poti merge la ele acasa, poti sa mergi la film si bineinteles, poti sa o ajuti pe mama ta in casa cu treburile, ca esti destul de mare, sa faci treaba.