| anonim_4396 a întrebat:

Deci...nu mai suport crying Parintii astia sunt absolut nesuferiti.
Am 16 ani...nu inteleg de ce eu trebuie sa am o ora anume cand sa vin acasa atunci cand ies cu prietenii. Sa nu mai spun ca locul in care stam este la 5 minute departare de casa. Si suntem de cele mai multe ori doar fete...
Eu plec mereu prima cand vine seara crying( si ma simt foarte prost. Parca as avea 5 ani. M-am saturat! Vreau si eu putin mai multa libertate.
Ce pot face?
Sunt si singura la parinti... poate ca d'asta sunt atat de protectori cu mine...dar stiu sa am grija si singura de mine.straight face
Va rog, ajutati-ma crying(((

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Trebuie să le spui că ai 16 ani, ești adolescentă și că ai nevoie de libertate!
Spune-le că-i iubești și că respecți că sunt protectori, dar spune-le și că dorești să stai mai mult timp pe afară.
Spune-le să aibă încredere în tine. De exemplu, într-o zi, să te lase cu o oră mai mult afară și o să vadă că ști să-ți porți de grijă. happy apoi bineînțeles, acea oră se transformă în 2 ore sau chiar 3 laughing)

5 răspunsuri:
| math a răspuns:

Si eu sunt singura la parinti si de asemenea simt si eu protectia mult mai puternica din partea parintilor, dar in cazul meu nu am restrictie in legatura cu orele...Probabil ca se comporta asa pentru ca inca esti mica pentru ei ca sa stai la o ora mai tarzie, depinde si de locul unde stai, daca s-au mai itnamplat tragedii cu copii sau chestii d-astea big grin! Totusi incearca sa porti o conversatie cu parintii tai si fa-i sa inteleaga ca ai mai crescut si pot sa aiba incredere in tine... nu te compara cu celelalte prietene ale tale pentru ca parintii si judecata lor difera foarte mult. :* Simtete-te bine pentru ca ai tai iti port de grija, alti copii si-ar dori sa fie chemati acasa si nu au cine sa-i strige!

| Daadad a răspuns:

Pei si eu am aceiasi varsta si nu am probleme de genul, dar na, tu fiind fata simt nevoie sa te protejeze m`ai mult.Trebuie sa ai o discutie ci ei, sa le zici ca numai ai 5 ani si ca iti porti purta singura de grija.Asa imi faceau si mie parinti: Sa fi acasa la ora x.Si le ziceam : Nu stiu cand ma intorc, poate dura 1 ora sau 5 ora.Si s`au obisnuit cu ideea

| Vladuthz a răspuns:

Pai eu sincer cand mi-au facut parintii faze de astea, le-am facut o panarama de am sculat tot blocul in picioare la ora 12 noapte (sau era 1 seara nu mai stiu exact) si de atunci nu au mai indraznit un cuvintel sa-mi zica. Asta este metoda cea mai scurta. Pe de alta parte colegul meu de banca a facut ce a vrut el ani de zile si pana la urma parintii lui au cedat. Asta este metoda lunga.

| agoodvampire a răspuns:

Sincer e chiar bine ca fac asta. Stiu ca nu pare dar e foarte bine si stai sa iti zic de ce. Eu am o sora cu 4 ani mai mare. Ma rog, parintii nostri sunt in strainatate si am ramas cu bunicii. Invatam amandoua foarte bine dar parca am luat-o putin pe aratura. Ieseam uneori serile pe geam sa stam afara cu prietenii, mergeam unde ne chema lumea. Mi-am dat seama ce inseamna sa ai parinti care sa iti poarte grija. Nu aveam voie decat pana la 10 afara sincer poate uneori cu 10 minute mai mult. Si am ajuns sa ies si pe la 4 noaptea afara, sa merg la petreceri si chestii din astea. Acum ne-am mai cumintit, ne-am dat seama ce am ajuns sa facem... Deci bucura-te ca are cine sa te strige in casa
Mult noroc :*

| xBiiaM a răspuns:

Hey, stiu cum este. Am trecut prin astahee hee. Asa sunt parintii, mai grijulii. Si mai protectori... Faza e ca ei se ingrijoreaza repede, si nu ar vrea ca tu sa patesti ceva rau. Doar au grija de tine, atata tot :* O sa ajungi si tu la perioada cand isi vor da seama ca iti trebuie putina libertate.
P.S: Stii de ce pe tine te lasa mai putin? Pentru ca ei vor sa dovedeasca ca nu sunt ca ceilalti parinti. Vor sa dovedeasca ca te educa bine si ca nu umblii noaptea pe strada, la fel ca prietenii tai. Oricum, totul se va rezolva de la sine :*