| Whatthehell66 a întrebat:

Deci, sunt pe cls a VII-a, azi am avut cum s-ar spune "sedinta cu parinti" si normal ca mama mea stie ca urasc matematica asa ca prima ei oprire a fost la profa de mate. Asta a inceput cu "nu-si face temele" nu invata" Poate mai mult" etc etc. Apoi a mers la diriginte sa-i ceara catalogul sa vada ce note am si normal ca am de la 9 in sus (ps- o data ne-a dat un test la mate in care cea mai mare nota a fost a mea. 7. si ne-a trecut-o in carnet nu si in catalog ca sa vada parintii ca nu suntem buni la mate) dar mama nu ma crezut cand i-am zis ca numai in carnet a trecut-o. Deci am niste nervi pe profa de mate si mama de mi se face capu' calendar! nu stiu ce sa mai fac. Oricum indif ce se intampla nu invat mate. Ba mai vine si o colega plangand ca zice ca i-a zis diriga (ea e in clasa a 6-a.) la maicasa ca are prieten si o viziteaza des la scoala si ca o face pe masa si pe diriga de rusine. Dapz iar vorbind ce treaba are ea cu ce facem noi sau daca avem sau nu prieten. Ba mai mult este un baiat din a VI-a si in urma cu o zi ia spart dantura la unu (6 dinti sparti si 2 cazuti) + ca ia rupt (nu spart) buza si ia spart nasul lui in afara de o avertizare nimic mai mult. nici macar o amenda. dar pe noi fetele. nici nu se pune problema. poate ca daca faceam noi asta ne baga si parintii dupa gratii. Deci credeti-ma asta a fost o zi a dreq de buna. Ce sa mai fac sa inteleaga ca m-am saturat sa invat. m-am saturat de scoalaaa! pana acum doar media 10 si premiul I bla bla bla. pur si simplu nu mai pot. mi sa incarcat creierul de atata invatat... please help. pana nu imi tai venele drooling.

Mersi. Funda!happy

2 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

@ alexaaa : fata draga, se cam observa ce educatie "buna" ai avut tu. si se vede din felul in care vorbesti ca esti o panarama si jumatate...auzi la tine, o sfatuiesti pe saraca fata sa rada de profesori. chiar atat de nesimtita sa fii? nu stai putin sa te gandesti ca profesorii aia se chinuie, pe un salariu de mizerie, sa bage niste carte in voi? iar voi, cu pretentiile voastre de copii-cool, va credeti buricul pamantului. fata draga, eu mi-am respectat profesorii si am invatat. si datorita acestui fapt sunt unde sunt (respectiv studenta in anul III la Facultatea de Drept din Bucuresti, una din cele mai prestigioase facultati de drept din tara). tu unde esti? ai terminat macar liceul? esti la vreo facultate (probabil privata, sau la o facultate cu admitere pe baza de dosar in cel mai bun caz) pentru ca nu pari "capabila" sa sustii un examen de admitere. cat despre faptul ca sustii ca n-ar trebui s-o intereseze pe diriginta ce faceti voi in afara scolii, te inseli si aici. de cele mai multe ori, ce faci tu in afara scolii iti afecteaza randamentul la ore. cu alte cuvinte, daca ai "iubit" si nu ai capul pe umeri (si nu, nu il ai) crezi ca o sa-ti mai stea gandul la matematica sau romana? nu! o sa-ti stea gandul la "frichi frichi". si o sa faci "frichi frichi" si o sa ajungi o tuta care nu este in stare sa poarte o conversatie inteligenta. si o sa ajungi sa fii folosita de baieti/barbati si apoi o sa fii parasita. pentru ca orice baiat vrea sa faca sex cu o panarama. dar nu va vrea sa si aiba o relatie cu ea. asa ca pune mana pe carte si lasa sfaturile de genul acesta ca uite unde ai ajuns tu.
@IsabeLa: profesorii, de obicei, spun ca "nu invata, poate mai mult" ca sa va motiveze pe voi, elevii, sa invatat mai mult si sa le demonstrati ca se inseala. Matematica se invata logic si prin exercitiu. asa ca incearca sa incepi sa rezolvi probleme acasa, ca sa-ti intrii in mana. si, de fiecare data cand ai o nelamurire, intreab-o pe profesoara. pentru ca asta este treaba ei: sa-ti explice ce nu ai inteles. Pentru a-i demonstra mamei tale ca inveti, poti sa rezolvi probleme acasa si sa te duci chiar s-o intrebi pe mama ta "mama, nu prea ma descurc la exercitiul asta. crezi ca ma poti ajuta?" si te asigur eu ca mama ta va aprecia foarte mult initiativa ta. Iar data viitoare cand profesoara de mate se va plange ca nu inveti, mama ta va stii ca de fapt faci probleme si singura, acasa, tocmai pentru ca ai venit s-o rogi sa-ti explice ceva. In ceea ce priveste faptul ca diriginta se amesteca in ceea ce faceti voi in timpul liber, esti libera sa citesti din nou ce i-am scris mai sus alexei. te cred ca te-ai saturat sa inveti dar, din pacate, asta e abia inceputul. stai sa vezi cum o sa fie in liceu.de facultate nici nu mai zic.

| alexaaa a răspuns:

Offf scoala asta!laughing. o buna solutie:nu pune la suflet lucrurile astea. daca nu iti place mate, ce sa-i faci? sa mananci carte cu reguli? asta e.nui ca te faci acum einsteinhee hee. si pe diriga ta, nu stiu ceo intereseaza pe ea de ce se intampla in afara scolii(ca aveti iubiti, ca fumati si altele). lasati-i incolo de profii.si daca va zic ceva ce este? nu trebuie sa va pese.cand va reproseaza profa ceva, ziceti si voi:daaa, doamna! si apoi radeti de ea.sincer nici eu nu stiu ce e cu profii astia.la mine cand eram in generala si noi vroiam sa ne mute in pod ne ziceau(chiar si femeile de serviciu):nu nu...ca voi vreti sa faceti frichi frichi cu baietii. ce se putea face? nimic.si explica-i mamei tale ca la mate nu esti un as.asta e. dar ca incerci la celelalte materii sa fi cat mai bunawinking. deci concluzia:radeti de toti profii si nu va faceti griji ca o sa radeti de momentele astea la liceuwinking(iti zic din proprie experientza)happy