| ElenaDianaa a întrebat:

Decii poate o sa vi se para ciudat dar am o intrebare de cresterelaughing
Am 13 ani 1.59 nu m-am mai masurat de cateva luni[poate am mai crescut cine stielaughing] si 43 de kg, totusi imi doresc foarte tare sa cresc pana macar la 1.70,fiindca toti colegii mei ma fac mica si nu ma simt tocmai bine. Tata are 1.73 si app toata familia mea este inalta bunici, unchi[1.75,1.90,1.78,1.80,1.68(asta nu e prea mare e a buncii)laughing][aproapeon the phone, fiindca mama are 1.64. Imi dati sanse sa cresc macar pana la 1.70.Totusi vreau sa cresc cat mai mult, recomandati, mi sporturi exercitii orice[totusi nu penibilitati] si spuneti. mi daca ma sanse.big grin

2 răspunsuri:
| ZoOzOLe a răspuns:

Eu am 14 si am 1, 70 si nu sunt una dintre cele inalte, acum dupa cum ai pus si tu problema depinde de gene, dar pana la 18 ani cand se incheie procesul de crestere ai timp sa te inaltii.

| KeepitSimple a răspuns:

Stai linistita, la 13 ani eu aveam 1, 55 si eram cel mai mic din clasa, avand in vedere ca eu am fost dat cu un an mai devreme si eram si cel mai mic de varsta, si acum, un an mai tarziu am o crestere brusca ( destul de dureroasa, ma dor oasele incheieturile etc. ) si acum am 1, 67 si cresc in continuare si toti cei ce ma faceau pitic, au ramas ei pitici pe langa mine si acum am trecut la liceu si vreau sa zic ca sunt de inaltimea tuturor din clasa... ai rabdare si totul va veni de la sine. Pentru a grabi procesul, incearca sa practici inot, eventual baschet si cand mai poti sa stai agata la bara. Sper ca te-am ajutat. Funda + vot please!