| radupopa a întrebat:

Demonstrati ca Domnu' Trandafir de Mihail Sadoveanu este o opera epica.Sa fie si exemple pe cat posibil.Multumesc anticipat.CEL MAI BUN RASPUNS FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Letty18 a răspuns:

-Autorul isi exprima gandurile,ideile si sentimentele in mod indirect prin intermediul personajelor si al actiunii.
-Momentele:Expozitiune, intriga, desfasurarea actiunii, punctul clminant si deznodamantul
-In operele epice avem intotdeauna:Actiune, Personaje sau Narator
-Opera epica este caracterizata prin folosirea modului de expunere numita naratiune