| rainlover a întrebat:

Dupa 18 ani... l-am gasit pe tatal meu biologic pe net...si acum ce fac?

Buna ziua.
Am 18 ani si locuies cu mama, tata, fratele vitreg( la care tin enorm), pentru ca tatal meu biologic - dupa un an de la nasterea mea a plecat...de fapt a alungat-o practic pe mama, ducindu-se la alta ( de fapt altele... din cite mi-a povestit mama). Si ieri seara, navigam pe net si am dat search numele de familie al meu ( ma intrebam cine il mai poarta pur si simplu ) si intr-un site in care iti pui poze etc( gen hi5)... am gasit-o pe actuala lui sotie- acolo sint poze cu toata familia lui. Eu niciodata nu l-am vazut ( dar am poze cu el si plus la asta si mama mi-a confirmat ca e el).
O data am rugat-o pe mama sa-mi povesteasca tot ce s-a intimplat intre ei, au fost si momente bune frumoase pentru ea, si mi-a mai spus ca nu ar fi impotriva daca, pe viitor ( poate ) ca eu sa i-au legatura cu el - nu il blameaza pentru ce a fost in trecut ( o batea si mai multe. i )
Recunosc, au fost momente in care ma gindeam ca daca il voi vedea in fata mea - tot ce as face ar fi sa-i trag o palma si sa plec... dar logic asta nu ma priveste, tot ce s-a intimplat a fost intre parintii mei.
Acuma, cind stiu unde e, ce viata are, ma gindesc : ce sa fac?
As vrea sa i-au legatura cu el dar daca se gindeste ca eu ( si nu numai - mai am "fratiori" ) sint greseala lui in trecut?

Si plus la asta... are o familie, traieste peste hotare, dar in vacante stiu ca vine aici (din comentarii de la poze am inteles )...nu as vrea sa dau busna de genul " Salut tata...eu sint fiica ta.ma mai tii minte? "
Deci ce as putea face? s-o las balta? desi nu vreau...

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Din cate vad, esti o fata matura si ai propriile judecati. ( vezi ca ''iau'' se scrie legat, n-o lua ca pe un repros, ce sa te corectezi pe viitor )
Imi place ca mama ta n-a incercat sa-i acorde un tratament tendentios si ca nu are nimic impotriva de a te vedea cu el.
Incearca sa te vezi cu el in viitor, cat e posibil, sa va vedeti la o plimbare, cafea, suc. Asculta-l, poate are si el sa-ti zica anumite lucruri, scuze. (desi la cum ai relatat nu prea are cum ). Totusi, sangele tot la sange trage. \
Unele lucruri imi depasesc capacitatea de intelegere. De la a intreba de ce nu-ti gasesti spermatozoizii la varsta de 12 ani pana la a-ti gasi tatal biologic dupa 18 ani, toate pe internet, ma face sa cred ca orice e posibil si n-ar trebui sa ma mai socheze nimic.
Acei copii ai lui, facuti dupa tine, sunt fratii tai vitregi, sunt sangele din sangele tau. Incearca sa comunici cu ei, sa vezi cum gandesc si daca va asemanati cumva. Asta daca e si ok din partea mamei tale. Si-n privinta tatalui, arata-i ce fata a pierdut. Si fara reprosuri. Nu-si au rostul daca ai avut o copilarie fericita si nu simti ura acum dupa 18 ani. Iti urez sincer succes. happy

14 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E dreptul tau sa incerci sa-ti cunosti tatal. Daca in vacante vine in tara va puteti intalni.

daniela
| daniela a răspuns:

Eu cred ca e dreptul tau in primul rand sa-ti cunosti fratii si de ce nu si originea. Dai un mesaj si functie de ceea ce iti raspunde (Daca iti raspunde) vezi mai departe cum vei actiona.

| maryana5 a răspuns:

Stiu ce inseamna sa traiesti fara tata sad
sfatul meu este sa nu vorbesti sau sa-i lasi un comentariu pe hi5 direct.Eu as zice sa iei legatura cu actuala lui sotie sau cunostinte din noua lui familie.Imprieteneste-te cu ei... poate da Dumnezeu si va vizitati apoi tatal tau te vede si pe tine, dar si pe mama ta... iti dai seama care ar fi reactia...
Nu-ti pot garanta ca tot ceea ce am bolborosit eu aici o sa-ti fie de folos straight face dar iti tin pumnii strans(i). happy
sanatate.
xo~

| lolly_3072 a răspuns:

De ce ai fi o greseala pentru el in trecut?straight face

| Leea1234 a răspuns:

Am o povestioara pe tine (adevarata)cred ca te-ar ajuta! nu o pot posta pe site, nu o pot face publica, dar tie ti-o pot imparatsi, sper ca te va ajuta! iti trimit in privat id -ul meu, daca vrei sa o auzi, contacteaza-ma!

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Sufletul te indeamna sa-l cunosti si e firesc. E tatal tau biologic, pana la urma.
Acum cativa ani, un prieten de-al nostru a trecut printr-o experienta asemanatoare. Doar ca el isi cauta mama, care il parasise cand avea doar cateva luni. A fost atat de pornit impotriva ei, ani si ani... Cand s-au intalnit, au plans amandoi, copilareste si au trecut peste tot ce-a fost. Ea nu l-a cautat, chiar daca si-a dorit foarte mult asta, pentru ca a fost convinsa ca el (copilul ei) o uraste. Acum legatura lor e una fireasca, dintre parinte si copil.
Tu sa faci exact cum te indeamna inima si mintea. Pana la urma, toti avem dreptul sa ne cunoastem parintii.

Răspuns utilizator avertizat
| iulia_5454 a răspuns:

E dreptul tau sa il cunosti dar oare el vrea sa te cunoasca? sper sa nu fii dezamagita, sa nu te respinga.cauta-l dar fii pregatita si pentru o respingere

| ShaKuri a răspuns:

Ia legatura cu el. fara obligatii.pretentii...doar."saluta'l"...sa stie de existenta ta.happy.eu asa as proceda...ceva.slim.fara discutii despre trecut.

| rainlover explică:

Nikolleta happy recunosc nu m-as da la o parte de la o asa situatie dar...hai sa fim seriosi : are un baiat de 19 si o fata de 14... din poze rezulta ca sint fericiti cel putin asa mi s-a parut mie...si 2 : Mama mea isi are viata ei happy

| rainlover explică:

Si inca ceva :ca sa IAU legatura cu el... o pot face doar prin intermediul sotiei lui... si nu am idee cum sa o conving ca mi-a povestit mama citeva detalii despre ea ( practic l-a smuls de la toate in ciuda circumstantelor...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu simti ca ai nevoie de o incheiere o lamurire, asa va fi toata viata ta si vei ajunge intr-o zi sa regreti ca nu ai dicutat cu el.
Nu trebuie sa dai buzna peste el, poti afla nr de tel si il poti suna.
Nu te mai gandi ca este vina ta, gandeste-te ca e mai bine decat sa ai un tata care te bate, un barbat "neadevarat" mai bine deloc.
Eu si sora mea am fost crescute de mama mea si nu am avut nevoie de aceea persoana - "tata", dar uneori simt ca sora mea ar vrea sa vorbeasca cu el, probabil pentru sufletul ei, probabil are intrebari...nu stiu.
Tot ce pot sa iti spun este sa iti asculti instinctul si sa te gandesti mai mult la tine si la ce vrei tu sa faci nu la el. Si daca nu ii convine ce? Spune-i ca doar vreti sa discutati si ca nu vrei nimic altceva de la el.
Bafta!

| nykolleta a răspuns:

Pai te-as sfatui sa incepi cu inceputul:"buna ziua v-am vazut comentariile si sunt f sugestive. as vrea sa tinem legatura pe parcurs si sa ne intalnim odata si-odata. unde locuiti.aha...peste hotare daca lucrati va fi mai greu dar va puteti lua concediu maxim o saptamana sa veniti in ROMANIA. as vrea tare mult sa va cunosc peronal" totusi un inceput bun sa va intalniti de ex la un restaurant sau la o terasa undeva si sai spui k vrei sa vina la tine acasa apoi o vede pe mama ta, o recunoaste, se inpak, divorteaza de cealalta nevasta si totul e OK.

| andrey7285 a răspuns:

Si eu am abia 2 saptamana de cand am aflat de aparitia tatalui meu care il caut de 25 de ani,"am fost placut"surprins sa observa ca abia ma cunostea si el ma mintea in fata.cine stie poate tu vei fi mai norocoasa, te rog sa iti satisfaci acesta pofta stiu ce inseamna sa te roada ceva acolo undeva, in interior, nu poti fi tu insuti, nu iti stii originile, nu stii de fapt cine esti. cel mai bine fa pasul cel mare bine rau asta e, mergem inainte ce poti pierde mai mult decat ai?