| anonim_4396 a întrebat:

E un pic mai complicat, dar sper sa am ajutati! Am o amica... e de aceeasi varsta cu mine si ne avem destul de bine.Problema e ca ea inca mai tine la fostul ei iubit cu care a fost 2 ani si de care s-a despartit pentru ca el a inselat-o.Imi spune ca nu mai tine la el dar eu cred altceva.De fiecare data cand el o invita pe undeva, desi ii trage teapa, ea se duce.Acum am vorbit sa fac revelionul la ea impreuna cu prietenul meu, insa azi imi spune ca se va duce la fostul ei prieten, care, de cateva saptamani incoace isi bate joc de ea.( ba o invita la disco si nu se mai duce sa o ia, pe la munte, ba la revelion). Eu am facut atatea pentru ea si nu inteleg cum poate face acest lucru. Mi-a spus ca a sunat-o mama fostului ei prieten si s-a rugat de ea sa vina de rev si ea nu a putut sa refuze.Si acum cateva zile spunea ca nu e ea de iubiti.Ma enerveaza ca e atat de fraiera.Stiu ca e viata ei, dar nu inteleg de ce ea il alege mereu pe ex in locul meu. Ce sa fac? M-am suparat atat de tare pentru ca mereu ea la mine se plange si deja nu o sa-i mai accept asta. Fac bine sau nu?

Răspuns Câştigător
| chrissi a răspuns:

Te inteleg perfect, e normal sa te saturi dupa ce te-ai straduit atata s-o ajuti fara sa ajungi la vreun rezultat. Se pare ca ori tine prea mult la el, ori nu-si da seama ca el ii tot trage tzepe. Depinde ce metode ai incercat pana acum ca s-o faci sa inteleaga. Daca ai fost blanda, fii mai dura si spune-i ca te-ai plictisit sa o tot bati la cap si ea sa nu te asculte deloc. Daca dimpotriva te-ai aratat destul de dura pana acum, fii mai calma si spune-i ca se poate baza pe tine oricum si ca te doare sa o vezi asa. Cateodata schimbari de-astea de abordare sunt bune. Desi par ciudate, uneori functioneaza chiar bine.winking

8 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştiu şi eu senzaţia: să te uiţi la cineva care îşi distruge viaţa pur şi simplu fără să poţi face nimic, dar până ce nu o va păţi cu siguranţă nu se va lăsa...ai putea încerca un fel de "şantaj": o laşi în pace, nu te mai întâlneşti cu ea...bla bla dacă nu îşi va reveni. Desigur, chiar dacă nu te va asculta să nu o părăseşti, dar prefă-te doar. Nu ştiu nici eu, e o adevărată problemă asta. Îmi pare rău pentru tine, sincersad

| anad a răspuns:

Sunteti prietene dar fiecare isi traieste viata ei. Prietena ta il iubeste pe acel baiat si deocamdata nu poti s-o ajuti cu mare lucru. Uneori e mai bine sa nu te implici in relatia altora. Ii dai sfaturi bune dar trebuie sa o lasi sa isi rezolve ea problemele.Inca nu se poate impaca cu gandul ca el chiar nu o mai vrea. Tu asigur-o ca esti langa ea la bine si la rau fiindca asta este esenta prieteniei.

| stweety10 a răspuns:

Una din prietenele surorii mele este in aceeasi situatie numai ca e ceva mai mult, el o cheama pe unde poate sa`si satisfaca nevoile cu ea daca ma intelegi ce vreau sa zic...si atat de mult il iubeste ca se duce de fiecare data desi ea stie ca el are o alta iubita. Insa am observat ca fata a inceput sa se destepte. Nu ai ce sa-i faci. Orice i`ai zice tot ca ea e sau ca el. O sa se destepte singura. Insa tu nu renunta sa-i dai sfaturi si sa o ajuti sa deschida mai repede ochii. Bft

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Ai incercat sa ii spui ca nu este bine ca acela se joaca cu ea? ea ce zice?
Tu normal ca o buna prietena o ajuti dar daca ei nu ii se deschid ochii sa vada...
Stii parerea mea
Las-o in pace sa faca ce vrea...fii indiferenta distanteaza-te de ea un pic sa simta chestia asta
Poate asa isi da seama ca greseste.Si cand va veni la tine sa iti zica de ce esti asa mai rece sa zic. tu ii dai raspunsul. de ce.
Te pup

| Aly07 a răspuns:

Prieteni trebuie sustinuti si la bine si la rau happy.
Succes.

| Runa100 a răspuns:

Pai... practic NU! Deloc! Pt ca daca ai tine la prietena ta cu adevarat ai luao de mana si iai explica foarte frumos ca pur si simplu nu mai suportii sa fie ea mereu fraerita de un baiat care se amuza pe seama suferintei ei. Incearca sa poti cumva sa o faci sa inteleaga ca nu are nici un rost sa sufere si sa planga degeaba pentru un nesimtit care oricum o joaca pe degete ca pe o mica comedie si sigur nici nu are de gand sa fie din nou cu ea.Bine ar fi daca o lasi sa citesca mesajul acesta. Va intelega mai bine.Mai scrie daca nu merege ca mai am solutii multe la situatii de astea.Crede-ma, am fost si eu fraerita de un porc ca pritena ta si cand mi-am dat seama crede-ma ca n-ai fi vrut sa fii in pielea tipului.Asa ca stay strong girl! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate, Adelyyy.Am incercat de 1000 de ori sa vb cu ea, dar nu am cu cine.Niciodata nu ma asculta.Se joaca cu focul. Uite de ex, acum 2 saptamana max era sa fie violata de un baiat cu care iesise la disco desi avea prieten. Poate sunt eu nebuna, nu stiu.Eu sunt genul de fata cuminte, linistita, ma gand de 100 de ori inainte sa fac ceva si sunt stabila intr-o relatie. Ea e exact opusul meu. SI ma doare ca e prietena mea... dar nu mai stiu ce sa mai fac straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum se simte pentru ca trec si eu prin aceeasi situati(doar ca noi ne-am despartit din alte motive)cred ca ar trebui sa gasesti sa faceti ceva lucruri interesante impreuna fara sai repeti incontinuu ca trebuie sa uite de el pentru ca asa doar ii amintesti de el(propune-i sa iesiti cu grpul de prieteni, sa mergeti la film, chestii distractive interesante si decente in acelasi timphappy

happy