| Daniela930 a întrebat:

Este bine sa tragi fumul de narghilea in gura nu in piept si apoi sa il dai afara?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Modul in care doresti sa procedezi se poate considera ca fiind complet inutil atat din punct de vedere al placerii obtinute, cat si al banilor iroti fara rost. Fumul provenit din arderea carbunilor folositi in narghilea este mult mai nociv comparativ cu cel rezultat din tigarete din cauza continutului de benzen (provenit din carbuni) care este asociat unui risc sporit de a se declansa/suferi de leucemie. De asemenea prin arderea carbunilor si a fructelor/plantelor aromate folosite, in fumul inhalat creste nivelul monoxidului de carbon care este de 2, 5 ori mai mare in cazul celor care fumeaza narghilea comparativ cu fumatorii de tigarete normale sau de foi. Este doar o amagire ca riscul de imbolnavire ar scade in mod real. In cazul in care totusi doresti sa "pufai" neaparat incearca vapatul deoarece rezultatul este practic acelasi, cu diferenta ca cel putin nu te imbolnavesti. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine pentru organism sa tragi fum, dar cu toate astea este mai bine sa tragi fumul in gura mai bine decat in piept.