| anonim_4396 a întrebat:

Fete.am o problema.de fiecare data cand imi vine menstruatia ma doare burta destul de tare. Da acum de cateva luni am patit sa am niste dureri insuportabile.eram la scoala si dintr-o data nu am mai putut.am si vomitat.si m-a internat in spital crezand ca e apendicita. da nu era... oricum am avut niste dureri groaznice, nu puteam sta intr-un loc.si acum, luna trecuta am patit la fel. voi ati patit asa ceva? aveti asa dureri? la ecograf era totul in ordine? daca stie vreuna ce trebuia sa fac i-as fi recunoscatoare, mi-e frica sa nu patesc la fel luna asta.

5 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Am patit-o si eu luna trecuta luasem o gramada de pastile doar sa-mi treaca.straight face Si nu aveau efect, mama spune ca este din cauza vremii mult prea reci, care afecteaza pe oricine. E posibil si sa fi racit jos, ca atunci doare cel mai rau.

| LoLo a răspuns:

Asa patesc eu in fiecare lunasad... dar eu de fiecare data inainte sa imi vina menstruatia cu 2 zile iau un nurofen, pe urma cand imi vine iau iar nurofen... pot sa spun ca inca ma m-ai doare burta dar peste 1-2 ore imi trece

soothe
| soothe a răspuns:

Se numeste sindrom permenstrual sau dismenoree. Citeste aici pentru mai multe informatii http://www.soothe.ca/articole/articol_20_dureri_ciclu.htm

| jojobg a răspuns:

Astea`s probleme clasice
daca esti si la pubertate inseamna ca nu ai nimica grav
de obicei la pubertate, cand ai menstrutzie ai dureri ingrozitoare dar se acomodeaza dupa 2-3 ani
sfatul meu, ca sa nu te mai doara: stai la caldura, bea lichide calde si nu lua pastile pentru ca se va agravawinking
sper sa mearga big grin

| madalykuka a răspuns:

Ai putea sa-ti faci analizele, asta nu ar strica
dar eu nu cred ca e asa de rau, adica fiecare are durerile ei inaintea menstruatiei si ritmul ei,
probabil asta sa intamplt si din cauza stresului acumulat, sau poate cine stie lipsei de vitamine
,,, eu zic sa nu-ti faci asa mari probleme mai stai vreo 2 luni sa vezi ce se intampla, poate durerile nu vor mai fi asa accentuate, si avand in vedere ca celelalte teste pe care leai fqt au iesit bine eu zic sa nu te panichezi.
papa fructe si dormi un pic mai mult, in rest ce sa zic,,, analizele si nu-ti fa pb'winking
mie de ex mi-a venit prima data in a 5a si de atunci[acum is in a7a] nu cred ca mi-a venit de 20 ori
:*
fiecare cu organizmul ei :*