| alexaalexandra a întrebat:

fetele ce fond de ten folositi? care vi se pare cel mai bun ( eu folosesc de la avon din acela cu efecte calmante. e bun si asta?). si inca o intrebarebig grin.inainte de fond de ten cu ce crema va dati? happy

2 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Un fond de ten bun este acela care ti se potriveste perfect tipului de ten pe care il ai, care nu incarca pielea si nu-i rapeste aspectul natural, dar care in acelasi timp acopera bine, ideal este sa aiba si factor de protectie solara (SPF). Te sfatuiesc sa nu te lasi ademenita de preturile de cativa lei pe care le au cosmeticele din bazar, au efecte dezastruoase, chiar am urmarit si citit cateva reportaje pe tema asta in care fetele s-au ales cu o explozie de cosuri, infectii si reactii adverse din cauza compozitiei. Cel mai bine e sa te duci intr-un loc de unde poti achizitiona produse de calitate (gen buticuri Maybelline, Max Factor, Estee Lauder, dar unde ) dar care sa nu fie contrafacute ( pentru a evita problema asta, mergi mai bine intr-un centru comercial mare, mall), nemachiata si testeaza pe particele din piele produse, cu grija insa, pentru ca de obicei ceea ce se vede la lumina artificiala tinde sa se difere de ceea ce se vede la lumina naturala!
Despre fondul de ten calmant de la Avon nu am ce spune, se incadreaza in grupa produselor de calitate medie, nu e de lepadat insa raportul calitate-pret (vreo 20-25 de lei cred)winking. Eu una ma cam feresc sa cumpar produse pe care nu le pot testa inainte, cateodata se intampla sa dau banii degeaba.
Un fond de ten foarte bun (din punctul meu de vedere) pe care ti l-as recomanda ar fi Maybelline Dream Satin, merita fiecare banut.
Procesul foarte important si de nelipsit inainte de aplicarea fondului de ten este hidratarea acestuia, pentru a impiedica patrunderea substantelor toxice pe care machiajul le contine in pori; in consecinta, este indicat sa folosesti o crema hidratanta de zi (eu folosesc Nivea extra hidratanta) sau o baza de machiaj (ca tot folosesti produse Avon, am vazut ca au prin catalog si o astfel de baza de machiaj, Magix, am auzit ca este bunicica).
In rest, demachiere indiferent de cat de obosita esti, seara si dimineata!
Daca urmezi pasii acestia, n-ai de ce sa te temi cu privire la aspectul tau impecabil.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosi fond de tenlaughing