| von_Monroe_Alexx_1983 a întrebat:

Am de facut o tema in care trebuie sa prezint raportul dintre realitate si fictiune din Romanul Ion. Cine ma poate ajuta cu o idee?

Răspuns Câştigător
| SandaMaria a răspuns:

Opera literara ilustreaza o anumita viziune a scriitorului asupra realitatii. Realitatea este punctul de plecare al oricarui act de creatie. Pe fondul realitatii se construieste romanul cu ajutorul fictiunii. Transferul in fictiune se realizeaza firesc, personajele fiind particularizate( gesturi, atitudini, limbaj). Eu cred ca elementele reale sunt cele legate de cadrul natural precum satele in care se desfasoara actiunea. Deoarece romanul e o fresca sociala intalnim si alte aspecte ale realitatii precum viata si obiceiurile oamenilor. De asemenea, scena simbolica a "sarutarii pamantului" este inspirata din realitate. Iti dau un link... nu am prea citit ce scrie dar sper sa te ajute http://www.autorii.com/scriitori/liviu-rebreanu/ion-si-pamantul.php.