| Gabitza1305 a întrebat:

FUNDA!
Am de invatat la geografie, pana marti, unde se afla foarte multe forme de relief importante de exemplu: profu ne-a dat "Podisul Europei de E" iar eu trebuie sa-l gasesc pe harta si sa tin minte unde e... cum as putea sa le invat locul pe harta mai usor (cel de mai sus e doar un exemplu sunt mult mai multe altele)

2 răspunsuri:
| LadyNaty a răspuns:

Foarte usor,pentru inceput trebuie sa stii unde este nordul,sudul,vestul si estul. Poti cauta harta Romaniei pe Google(Imagini), si te orientezi mai bine, ca sa ai o idee pana marti.Cauta si in manual, gasesti acolo. Daca ai atlas.

| adutzz a răspuns:

Invata in ce tara se afla reliefele, cel mai rapid mod de a tine minte este sa desenezi hartile, nu trebuie sa desenezi toata europa deodata, incearca pe parti, eu asa am invatat, si mai tin minte unele locuri chiar si acum dupa cativa ani; sau poti sa studiezi cu foarte mare atentie harta, insa ai riscul sa nu iti mai amintesti fiecare relief; poti de asemenea sa faci cateva teste de goegrafie, te vor ajuta foarte mult, pe mine m-au ajutat asa la istorie si am luat 10 la raspuns fara ca macar sa invat lectia de zi, am povestit ce am invatat din testele de cultura generala. mult succes!