| beautifulcolors a întrebat:

Am o mare problema: dupa ce descarc pozele din camera photo in laptop, intru de ex intr-o poza si vreau sa o rotesc / intorc (e cu capul in jos), dupa ce am rotit`o trebuie sa apas "x" ca sa mi`o salveze, insa imi da eroare.
Ce cred eu: ca pe undeva, probabil eu sau altcineva a setat ca poza sa fie decat "citita" de calculator (only read) sis a nu se accepte modificari. Problema e ca nu stiu unde sa umblu la setari, am intrat in "Proprietati" si nu am gasit  chiar nu stiu ce sa fac, trebuie sa descarc niste poze si sa le intorc pentru ca toate sunt facute intr-o parte si nu mai stiu pe unde sa umblu. As aprecia daca m`ati putea ajuta cu un mic raspuns sau in detaliu.
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| blackwidow a răspuns:

Iti voi da niste variante sa le incerci, sper sa fie una dintre ele de ajutor:

1) Incearca vezi daca poti sa le intorci direct in aparatul foto, s-ar putea sa ai o optiune pe acolo pentru rotirea pozelor.
2) Mi se pare un lucru ciudat ceea ce zici tu. Daca pozele ar fi read-only, atunci tu nu ai putea sa le intorci, pentru ca butoanele de rotit pozele sunt „blocate", pe cand tu zici ca le rotesti si nu vrea sa le salveze. Oricum intra in proprietati si trebuie sa ai la general, mai jos atribute(acolo ar putea fi bifata casuta cu read-only).
3) Dupa ce le-ai copiat in calculator(incearca sa le dai si cut pozelor de pe stick si paste in laptop) si le rotesti(in cazul in care poti) nu mai da sa inchizi poza, ci du-te la file si salveaz-o.
4) Daca nu te-am ajutat cu nimic, da-mi un privat si vorbim.

Numai bine