| Gina2 a întrebat:

Funda! Cine ma ajuta cu cateva idei? Am de facut o compunere/eseu despre o povestire stiintifico`fantastica sa aiba la baza un fluture alb.Multumesc,Funda!:*

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Poti sa pornesti de la ideea ca acel fluture alb, care fusese inventat de catre cineva intr-un laborator secret, deci nu era un fluture real, sa zic asa) ofera celui care il detine o putere supranaturala, insa detinut de persoanele nepotrivite, va duce la sfarsitul lumii sau ceva asemanator (calamitati, distrugerea unui oras etc.). Ai putea inventa cateva personaje care sa fie in cautarea acelui fluture alb, iar finalul il poti realiza in functie de cum doresti sa fie: tragic sau fericit (fluturele e gasit fie de persoana potrivita, care il pastreaza in siguranta, pentru a feri lumea de dezastre, fie de persoana nepotrivita, care il foloseste pentru a-si urmari propriile scopuri distructive).