| Nousername a întrebat:

FUNDA! Deci nu ma inteleg cu parintii deloc, am o problema. Este vara pe sfarsite dar inca este, singura perioada cand ar trebui sa ma lase sa fac ce vreau in sensul sa ma culc cand vreau ca a doua zi oricum nu fac nimic! La ora 12 mi se inchide internetul, nu am cum sa fac nimic ca sa ii conving. Am incercat sa discut cu mama sa o intreb care este motivul si ea mi-a spus (prin multe tipete de ale ei si chestii ) ca nu este normal sa stau mai mult de 12 noaptea. Am incercat sa dau exemplu pe o fata de 11 ani pe care o cunosc si sta tarziu, dar nuuu eu trebuie sa ma culc devreme. O intreb de ce si nu imi raspunde. Stiti ce cred, de fapt sunt sigura. Crede ca ma uit la prostii sau nu stiu ca apar dupa 12 prostii pe net (parca acum nu ar fi )ok, i-am zis ca daca nu are incredere in mine sa imi opreasca tv da sa ma lase cu o ora mai tarziu la calculator. Nu am cum sa dorm la 12! Am 14 ani, nu am anuntat asta. Am intrebato pana la ce varsta ma vei pune sa dorm asa devreme si mi-a zis ca pana la 18, oricum in timpul scolii eu nu am voie decat in weekend la calculator. Deci, serios, ma rog sa cresc odata sa plec de acasa, sa am o slujba si nu stiu ce.Deci eu am note foooarte bune la scoala, medie 9, 80, dar mama tot ma face proasta mereu si cica nu stiu nimic.sad Mda...nu stiu cum sa o conving sa ma lase in pace! Scuze pentru ca am scris atat de mult, dar as dori sfaturi.

1 răspuns:
| CookieXDede a răspuns:

Buna, nousername happy. Unii parinti sunt intr-adevar prea stricti cu copii lor, in timp ce altii sunt prea nepasatori. Probabil, cum ai mentionat si tu mai sus, are o banuiala cum ca tu te-ai uita la ce nu trebuie si neavand control asupra ceea ce vizionezi la acea ora, prefera sa stie ca esti in regula, ferita de imagini "deocheate". Crede-ma nu au o influenta buna, deloc, asupra ta. Si eu eram oarecum lipita de calculator si sincera sa fiu, am regretat acest lucru in fiecare zi (Pana acum, cand am redus din orele de la calculator). Nu aveam o legatura cu lumea, eram ca un salbatic cand ma duceam in oras. Aglomeratia ma causea cateodata. Probabil ca mama ta, cunoaste cativa copii care sunt ca mine big grin si ii e frica sa nu iti pierzi controlul. Stie ea ce stie, si nu trebuie sa te superi din aceasta cauza. Cat despre nemultumirea in legatura cu scoala, sunt confuza. Chiar e buna media, foarte buna. Poate nu se refera la scoala, poate esti oarecum "cu capul in nori" (Nu e o insulta oh go on) si te atentioneaza pur si simplu. Nu stiu, doar ma pun in pielea ei. Incerc, cel putin. E greu sa fi un parinte. Sper ca ti-am fost de folos. happy Bafta.