| DidiiStreet a întrebat:

Funda+vot deci mi s-a spus de foarte multe ori ca sunt copilaroasa... cesa fac ca sa ma maturizez? help! nu vreau raspunsuri de genul:nu trebuie sa te maturizeezi etc. daca va ajuta am 11 ani si sunt data la scl de la 6 ani deci sun in a 5

Răspuns Câştigător
| Păhărela a răspuns:

What?!
Sa te maturizezi?straight face Ai 11 ani fatoooostraight face Bucura-te de copilarie(:
Cand vei creste. peste 3-4 ani si vei da de ceva greutati o sa-ti para rau ca ai vrut maturizare prea devremestraight face
Bucura-te de copilarie si lasa maturizareastraight face. O sa ai timp toata viata sa te maturizezistraight face. Cand vei greste ai fi in stare sa dai orice doar sa mai ai o zi din copilarie si nu va mai fi posibil.
Bineinteles ca nu intelegi lucrurile astea pentru ca esti mai micuta, dar nu face ceva ce mai tarziu vei regreta (:
Bucura-te de perioada asta, o sa fie cea mai de pret amintire in viata ta (:. Si eu am vrut maturizare, si acum vreau iar sa fiu micuta, fara griji, dar nu se poate(: Macar tu bucura-te de copilarie cat o ai daca ti se da sfatul asta...
Crede-ma ca stiu ce spun si nimeni nu-ti vrea raul!
Ai grija de tine!:*

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

LoL deci ai 11 ani si vrei sa numai fii un copil?
Doamne unde o sa se ajunga
Vedeti fetito de copilaria ta
Eu la 14 ani inca ma jucam cu masinutele.
Oameni buni nu invatati un copil de acum ce inseamna aia sa fii matur
Nu aveti de lucru? ganditi-va la copilaria ei
Du-te draguta si joacate cu papusele.
Joaca sotronu, jaru, sau remi
Off generatia asta cei care sau nascut de prin 2000
Nu prea stiu ce e aia...sa joci
jaru, ratele si vantori, ascunsea, prinsea, cocotatea, etc
Stau si imi aduc aminte cum acum mai bine de 9 ani jucam ascunsea pana seara tarziu.
Parintii stateau la barfa in fata blocului
Da ce... generatia lor la 11 - 14 ani mai stiu ce e aia viata reala? sau jocurile copilariei?
Nu. sa pierdut asa ceva si presimt ca se va pierde :-<
Mie dor sa vad copii jucand jarul sau un orcare alt joc
Vreau doar sa privesc dar n-am unde:)
Din ce cauza?
off.
O melodie pe care pe mine ma atins GRAV dar spune adevaru:)
ascultati aceasta melodie cei care sunteti trecuti lejer de 18 ani
http://www.youtube.com/watch?v=JsN93nxa8vo&feature=related
Trist dar ce sa facem:)
O sa se duca de rapa
Cei care vreti sa vorbim despre asta va rog dati-mi idd de mes pe privat si specificati la ce intrebare am raspuns :D

| Compas_1161 a răspuns:

Gandeste-te de doua ori inainte sa faci ceva, nu actiona intotdeauna dupa impuls.Si mai stii. uneori e bine sa fii copilaroasa.

| Pentagram a răspuns:

Vezy dya...o avut dreptate cine ti-o zis

| Bogdan_1693 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc.Dar NU trebuie sa te maturizezi.O sa-ti fie dor de inocenta copilariei.O sa-ti fie dor de momentele in care n-aveai deloc probleme.Sa fii "matur" e chiar greu de suportat.
Alegerea iti apartine. Faci ce vrei, eu doar ti-am dat un sfat.

| Lary_2950 a răspuns:

Nu ai cum asta va veni odata cu trecerea timpului si cu momentele grele prin care vei trece

| Kyuubimon a răspuns:

Sa te maturizezi?
Ai alege o viata plina de griji si nevoi in locul fericitei tale copilarii? Anii trec repede, vei avea timp sa te maturizezi, dar apoi o sa-ti para rau.Copilaria este cea mai frumoasa perioada din viata fiecaruia, reprezentand varsta inocentei si a candorii. Copilăria e cadoul pe care ni-l dă viaţa. Dincolo de aparenta realitate exista o lume a sentimentelor si trairilor intense de unde ne extragem esenta continuitatii pentru a putea supravietui obstacolelor vietii.

Poate cea mai puternica arma impotriva rautatilor adanc inradacinate in inimile oamenilor este copilaria.Inocenta care insoteste aceasta varsta surprinde mereu prin suras si candoare.In sufletul unui copil e atat de multa speranta si dragoste incat ranindu-l i-ai omori surasul.
Sunt un copil si ma simt o norocoasa pentru ca viata mi-a dat poate prea multe sanse si nu intotseauna le-am valorificat la superlativ. Privesc de jur imprejur la ceilalti copii.Atat de mult potential zace in inocenta incat am putea recladi o lume a zambetului vesnic si al pacii interioare.Copii au felul lor de a vedea lumea si sunt singurii carora nu le este frica de viitor.Isi zidesc fericirea pe visuri iar povestile in care binele invinge raul fac parte din realitatea lor.Toate gandurile marete, toate inventiile cu adevarat importante au izvorat din sufletul unui copil care a visat sa-si depaseasca conditia si sa impresioneze lumea demonstrand astfel ca evolutia societatii depinde de ambitia visului unui copil.Sunt copii care trebuie sa lupte pentru apararea propriilor drepturi, copii pentru care dragostea inseamna atat de mult tocmai pentru ca le lipseste.Acesti copii au nevoie doar de o sansa pentru a-si demonstra valoarea.E atat de greu sa ajungi la sufletul unui copil insa e o aventura care merita intr-adevar traita.Copii detecteaza artificialitatea,minciuna si egoismul, oricat de mult ai incerca sa-ti maschezi atitudinea.
Bucura-te de copilarie cat mai poti, pentru ca asta fac copii!