| YrINaismissingtheoldTPU a întrebat:

Fundita! buna TPU va rog sa ma ajutati.sunt in clasa a V||-a si trebuie sa scriu "Argumentarea apartenentei la genul epic" a lui "Iapa lui Voda" de Mihail Sadoveanu...imi puteti da niste siteuri de unde pot afla care sunt trasaturile unei opere epice, generalitati despre tehnica narativa a povestirii in rama sau elemente care o atesta ca opera epica...sau eventual un site c argumentarea deja facuta? imi pare rau stiu ca nu am voie sa postez asa ceva dar.va rog.multumesc:*

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Introducere:
opera literara...[numele ei] scrisa de...[numele autorului] apartine genului epic deoarece gandurile si sentimentele autorului
sunt exprimate in mod indirect prin intermediul actiunii si al personajelor
intr-o naratiune faptele momentele se ordoneaza intr-o succesiune determinata de ideea autorului.
intamplarile prezentate intr-un text epic sunt integrate unui timp care poate fi reversibil.
timpul naratiunii este diferit de timpul real. la fel spatiul este determinat de ideea artistica a textului realizandu-se senzatia de reversibil.
intr-un text epic in succesiunea intamplarilor personajele au un rol determinat punand in evidenta mentalitatea si conceptia autorului despre lume.
apoi la cuprins in functie de opera ta faci dupa urmatoru plan:
-identificarea indicilor de timp si spatiu[adica zici locu si timpul]
-identificarea momentelor subiectului daca nu apar in fragmnet povestim pe scurt intamplarile prezentate in ordinea desfasurarii lor
-identificam personajele si statutul sau si le caracterizam pe scurt
-prezentam modurile de expunere folosite si importanta lor in text
-vorbim despre rolul verbelor in opera epica
apoi pentru incheiere:
deoarece in opera literara...scrisa de... intalnim toate caracteristicile specifice unui text epic putem spune ca opera literara. apartine genului epic
sper ca te-am ajutat:* funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca mai ai nevoie de lamuriri ma gasesti pe id-ul de mess o_adriana_t si iti raspund cu cea mai mare placerehappy

| Mandy a răspuns:

Cum? nu stii faimosul site?
toti isi fac temele de acolo
intra pe
www.lenesi.ro

| YrINaismissingtheoldTPU explică:

Auzi alexa care e pb ta? du-te frate tare!laughing

| Moise_Bianca_1993 a răspuns:

Asta o am si eu :*