| EMYnescu a întrebat:

*FUNDITA! Care credeti ca este mai important de studiat la limba romana partea de gramatica sau de literatura? si de ce? (concret).

Răspuns Câştigător
| davidutzu12 a răspuns:

Nu stiu big grin fundita? sund david varatu laughing big grin

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Pentru început e bine să aprofundezi gramatica dar să nu neglijezi lectura. A şti să te exprimi corect este esenţial. Cu timpul, prin lectură îţi consolidezi cunoştinţele, cultura generală ceea ce este la fel de important. E vorba de noţiuni de limbă şi literatură care nu pot exista una fără cealaltă, mai ales dacă este vorba de limba maternă sau cea a ţării în care locuieşti.
O zi cu zâmbet să ai!

| SweetSecrets a răspuns:

Amandoua trebuie studiate neaparatbatting eyelashes. Gramatica te invata sa vorbesti corect,iar literatura iti imbogateste vocabularul,astfel incat sa stii sa comentezi o opera literara.
Gramatica este probabil un pic mai importanta, deoarece fara sa stii cum sa vorbesti corect, nu poti sa te exprimi atunci cand povestesti actiunea unei carti/nu poti comenta o poezie.

| Syaaa a răspuns:

Parerea mea este urmatoarea: amandoua sunt la fel de importantehappy deoarece ar fi o rusine sa ajungi intr'o clasa mai mare si sa nu sti sa citesti si sa scrii.happy
Desi Literatura te ajuta sa-ti dezvolti vocabularul si te ajuta sa poti scrie unele cuvinte corect, si partea de Gramatica este foarte importantahappy

| inimadeciocolata a răspuns:

Amandoua sunt importante ex fara gramatica ai scrie praf si fara literatura nu ai putea vb

| TяaficantaDeAcadele a răspuns:

Gramatica,noi avem o profa` nebuna,anul asta nici n-am facut literatura,doar gramatica,oricum la teste, examene, evaluari la romana 75% este din gramatica.