| Hibriiiid a întrebat:

God! Chiar nu inteleg.Cum aflu daca un numar este sau nu prim? De exemplu...223? Va rog mult.Chiar nu inteleg ce ne-a explicat dom'diriginte.straight face. La nivel de clasa a 6-a.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Helllow!
La inceput nici eu nu intelegeam.
Dar incerci sa imparti numarul respectiv la mai multe numere.
Uite aici tabelul cu primele 1000 de numere prime.
http://www.sosmath.com/tables/prime/prime.html

4 răspunsuri:
| Lulu_3803 a răspuns:

E simplu. daca numarul nu se imparte la nimic decat la 1 si la el insusi e prim.adica 2. se imparte doar la 1 si la el insusi, de altfel e si singurul numar par primhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un numar este prim daca se imparte la 1 si la el insusi.

| Eliis a răspuns:

Deci. un numar este prim cand divizorii sunt 1 si el insuri. de exemplu 17. niciun numar imnultit cu alt numar in afara de 1 si 17 nu iti da 17happy ai inteles?

| Ela_3561 a răspuns:

Draga NBiebeer,
Numerele prime sunt acele numere care au numai 2 divizori.Adica acel numar prim se imparte la 1 si la el insusi.De exemplu 37 se imparte exact la 1 si la 37 pe cand 35 nu este numar prim deoarece el se imparte la 1 la 5 si la 35.Acum ai inteles?happy