| anonim_4396 a întrebat:

Heei TPU!:** Imi place de vecinul celei mai bune prietene.Problema e ca e mai mare cu 4 ani. Nu-l cunosc asa de bine, l-am cunoscut in scara la el si a dat mana cu mine, o data cand eram cu o fata el si cu prietenul lui ne-au intrebat ce facem.In rest nu vorbim.Recent prietena cea mai buna l-a intrebat ce parere are desprea mine pe facebook si el a spus ca sunt frumoasa,de treaba,draguta pentru o fata de varsta mea,dar peoblema e ca a zis ca nu crede ca se va combina cu o fata mai mica decat el. Urmatoarea zi,stateam pe banca cu cea mai buna prietena, iar el juca football cu niste baieti, iar cand putea ne arunca priviri misterioase si zambea cand se uita la noi.Cum pot sa-l cuceresc? Ce as putea face sa-l fac sa ma placa, cu toate ca sunt mai mica decat el? Multumesc mult:****FUNDA

Răspuns Câştigător
| lacrima15 a răspuns:

Hei nu esti mica! Baiatul trebuie sa fie mai mare..pt ca ei se dezvolta mai greu ia si citeste de aicitongueriveste-l in ochi
Cuvintele pot fi interpretate gresit, insa o privire nu minte, asa ca fii o geisha si devoreaza-i ochii cu privire lunga si plina de subinteles! Iti va intelege cu siguranta mesajul si va fi intrigat sa te cunoasca! Nu crezi? Incearca!

Zambeste-i
Evident, urmatorul pas este sa-i zambesti discret. In caz contrar, nu va mai sti cum sa-ti interpreteze privirea. Contactul vizual este foarte important, iar comunicarea, chiar si cea prin mimica si gesturi, este primul pas spre a-l cunoaste!

Flateaza-l
In primele minute dupa ce cunosti un barbat, este foarte important sa ii faci un compliment! In unele culturi, asta este chiar un semn de politete! Asa ca spune-i cat de mult iti place cravata lui, felul in care isi aranjeaza parul sau... catelusul lui! Acest lucru il va face sa inteleaga ca ti-a starnit curiozitatea, iar acest lucru nu atrage dupa sine decat o atitudinte favorabila fata de tine!

Insa fara a fi mult prea draguta
La un prim contact cu o persoana necunoscuta, ai tendinta de a-ti exagera sentimentele, iar acest lucru atrage un efect invers decat cel scontat, poate chiar ingratitudine. Asa ca evita sa ii zambesti fortat sau sa il sufoci cu o atentie exacerbata! O relatie trebuie sa fie echilibrata, chiar din primele ei minute, si nu trebuie sa oferi mai mult decat primesti.

Fii intelegatoare
Este una din principalele trasaturi pe care pun barbatii accentul si cheia spre o relatie echilibrata! Mai intai de toate, ei au nevoie de femei care sa le inteleaga starea de spirit si care sa ii lase in pace atunci cand au nevoie de acest lucru! Iar daca esti intelegatoare, el se va simti inteles si va fi...cucerit!
mai am cateva :
1. Să nu faci niciodată primul pas
Unele fete încă se mai ghidează după această regulă, în speranţa că tipul va fi cel care va face primul pas. Exact ca pe vremea bunicii... Riscul? Aşa se proceda pe vremuri, însă acum, în secolul XXI, poţi să-l pierzi, dacă nu reuşeşti să te faci remarcată la timp.

2. Nu-l suna în primele zile
Conform mentalităţii unora dintre voi, pe băiat nu trebuie să-l suni cel puţin trei zile după ce v-aţi cunoscut. Nu vrei să creadă că eşti disperată, aşa-i? Doamne fereşte! Mai bine să fiarbă, gândindu-se la ce e mai rău. Riscul? S-ar putea ca tipul să considere că nu a fost pe măsura aşteptărilor tale ori să se enerveze că nu ai bunul-simţ să suni ca să-l întrebi ce mai face, aşa că va trece la o altă cucerire.

3. Fii indiferentă
Chiar dacă ai început o relaţie cu un tip mişto, nu trebuie să-i arăţi din prima cât de înnebunită eşti după el. Fă pe indiferenta! Riscul? Cu cât te laşi mai greu, cu atât mai plictisit s-ar putea să fie şi partenerul tău. E ok să nu oferi totul pe tavă încă de la prima întâlnire, dar nici nu trebuie să exagerezi cu indiferenţa.

4. Arată-i că eşti ocupată
Se spune că e ok să îl faci pe tip să creadă că eşti o persoană foarte ocupată. O întâlnire cu tine va deveni pentru el o provocare. Riscul? Ar putea să te creadă neserioasă sau să considere că nu eşti dispusă să-ţi faci timp şi pentru el. Va renunţa să te mai sune...

5. Prefă-te curtată şi de alţii
La începutul relaţiei, ai putea să-i testezi dragostea întinzându-i diferite capcane. De exemplu, spunându-i că ai un coleg care se poartă extrem de drăguţ cu tine la şcoală. Riscul? Te-ar putea considera uşuratică. La urma urmei, flirtezi cu alţii şi îi spui şi lui asta, nu?

6. Interesează-te de pasiunile lui
Îţi place atât de mult de un tip, încât ai face orice ca să-l impresionezi. Află ce lucruri adoră şi ce...
sau :
1. Atrage-i atentia! Imbraca-te cu ceva sexy - insa nu vulgar, in caz ca vrei ceva mai mult decat sex -, machiaza-te special, adopta o coafura interesanta, cumpara-ti niste pantofi cu toc si treci pe langa el sigura pe tine, arunca-i o privire provocatoare, zambeste discret si cand il vezi mai fermecat intoarce capul si mergi mai departe.

2. Comunica! Te-a remarcat, acum poti sa ai ceva mai mult contact cu el. Insa nu oricum! Fii misterioasa. Printr-o "coincidenta" va trebui sa va aduca ceva impreuna – un prieten comun, o carte scapata pe jos sau orice gasesti tu ingenios. De aici se va desprinde inceputul primei voastre discutii. Pune-i intrebari deschise (la care nu se poate raspunde cu "da" sau "nu"), arata-te interesata de persoana lui (hobbyuri, activitati de timp liber, proiecte din viitorul apropiat); cand el te intreaba ceva, raspunde-i voalat, nu-i oferi prea clar raspunsul, nu te deschide din prima – nu uita ca secretul unei relatii de durata este chiar acest mister, dorinta de a mai descoperi ceva din persoana iubita in fiecare zi.

3. Mai multa intimidate! Daca este o fire mai timida si nu te-a invitat el in oras, nu ezita sa o faci tu. Acum, ca il cunosti cat de cat, provoaca-l la o intalnire interesanta, pe placul lui. Ii plac filmele? Ia-l de manuta si mergeti la cinema. E un gurmand? Du-l la cel mai nou restaurant. La a doua intalnire ai putea sa-l duci intr-un loc preferat de tine, sa-I arati ce-ti place tie sis a-l inveti lucruri noi.
Nu uita "sa nu te lasi" din prima! Cred ca cea mai buna alegere pentru sfarsitul primei intalniri nu ar fi un sarut pe obraz si nici un french kiss – apropie-te de el privindu-l in ochi, pune-i cu delicatete o mana pe gat, apropie-ti buzele de ale lui si mangaie-le cu gura ta (insa nu il saruta!); acum desprinde-te brusc de el si pleaca zambind, spunandu-i ceva de genul "Ma suni tu!".

Cam acestia sunt pasii pentru a-l cucerii cu adevarat. Nu uita insa ca nu sunt formule matematice si nici magie. Etapele descrise mai sus trebuie adaptate de la caz la caz si s-ar putea sa nu functioneze garantat. Poate nu va potriviti. Poate el detesta fetele directe si tu nu renunti la obiceiurile tale pentru el. Nici nu trebuie sa o faci! Nu incerca orice, iti spun inca o data sa fii tu insati, pentru ca daca te prefaci a fi altcineva nu o sa mearga. La un moment dat te vei satura sa joci teatru si iti vei arata, vrand nevrand, adevarata fata. El va fi dezamagit, uimit si cu siguranta ca nenumaratele certuri precedente despartirii vor debuta cu success. Daca nu e el ceea ce-ti trebuie acum, flirteaza in continuare si sigur il vei gasi pe EL. Pana atunci sigur vei da gata multi baieti cu noile tale trucuri de seductie, adoptand INVENTIVITATEA, INGENIOZITATEA, ORIGINALITATEA SI NATURALETEA!
Funda va rog :*