| anonim_4396 a întrebat:

Heeii. am si eu o problema.
Sunt in a noua. Si fata de restul, eu nu prea vorbesc cu decat vreo 2-3 persoane. adica deschis zic. Am mereu impresia ca ceilalti imi sunt superiori si nu am "dreptul" de a vorbi cu ei. Mereu cand e de vorbit cu altii pe care nu ii cunosc foarte foarte bine ma fastacesc si cad drept proasta. Mereu am impresia ca sunt in plus, ca nimeni nu are chef de mine si ca ma vad ca pe o ratata. Chiar daca nu mi-au zis niciodata nimic. Multi zic sa ma bag si eu in seama sa merg sa ii intreb ce fac etc. dar nu pot..Eu de felul meu sunt extrem de vorbareata zambitoare si glumeata, dar asta doar cu persoanele cu care sunt foarte apropiate si stiu ca nu isi vor bate joc de mine. Am mereu impresia, atunci cand unii stau la ceva distanta si vorbesc si rad, ca fac glume pe seama mea, ca isi bat joc de mine. Eu sunt foarte pasnica si cand cineva mai facea glume urate pe seama mea in fosta clasa, nu raspund, pur si simplu ignor, pentru ca tot ei inventau. Imi e si frica sa ma imprietenesc cu altii. Abia ce am si eu o prietena foarte buna, restul persoanelor cu care m-am imprietenit, la prima cearta mai serioasa, m-au barfit si m-au facut sa ma simt ultimul gunoi. Si la scoala aveam niste colegi care ma considerau o tinta usoara si pentru asta la cat si-au batut joc de mine nu ieseam zile din casa si nu mergeam la scoala, stateam in pat plangand. Cred ca toate astea m-au afectat si pur si simplu nu imi pot face prieteni, ma simt inferioara, mai putin amuzanta, distractiva, serioasa, frumoasa, importanta decat restul. Mereu las de la mine pentru altii... Chiar daca nu vreau, o fac. Simt ca oricine altcineva are mai multe drepturi decat mine. Pur si simplu, nu pot vorbi deschis cu nimeni cu care nu am vorbit mult timp fata in fata, pe internet e alta mancare de peste. Imi ia chiar cateva saptamani pana prind incredere si pana ma pot simti natural vorbind cu unele persoane, si normal ca nimeni nu are rabdare sa stea cu o persoana plictisitoare pana atunci. Va rog, niste sfaturi, orice? Ma simt ca o ratata. Ba nu. Sunt o ratata.

2 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Hei,
Nu ești așa, ești mult mai bună de atât. Multe persoane nu se bagă în seamă cu toți din cauza diferențelor, statutului social etc.
Eu vreau să te cunosc și dacă vrei putem vorbi aici, pe yahoo sau wapp și nu ai de ce să îți faci griji că ești plictisitoare, suntem diferiți și nu trebuie să te deschizi în fața la oricine pentru că de tine e mai greu ca fată și poți fi ușor jignită și suferi mai mult din această cauză.
Pot spune că și eu am trecut și trec prin astfel de momente dar nu trebuie să cedăm. Sunt sigur că vei fi superioară cât de curând și ți se va acorda respectul cuvenit.

| alex8739 a răspuns:

Buna, am avut si eu exact aceeasi problema si cateodata tot o mai am... după parerea mea ce-a mai mare greseala pe care o faci este ca nu ai incredere in tine...incearca sa gandesti mai pozitiv si nu te mai gandi ca esti o ratata...toti suntem diferiti......gaseste-ti fericirea in lucruri mărunte si incearca sa vorbesti mult poate chiar sa te imprietenesti cu o persoana "superioara"..incearca sa iti faci mai multi prieteni...mai multe relatii...este mormal sa ai doar 2-3 "cei mai buni prieteni" cu care sa fi mai deschisa dar relationare cu ceilalti oameni este importanta. Nu ar trebui sa pui chiar totul la suflet (la asta mai lucrez laughing ) daca cineva isi bate joc de tine nu te lasa...ori iti bati si tu joc ori il ignori... Dupa toate astea eu cred ca cel mai important lucru este sa fi tu insuti si sa ai curaj cu toti oameni (exact, si cu cei cu sange albastru)... Gandeste-te numa... Ce ai de pierdut daca vorbesti cu ei? Incerci sa gasesti lucruri comune si gata... Acuma sincer nu imi trebuie funda ca is nou pe TPU si nu ii vad rostul...eu sunt genul de om lenes care citeste intrebarile si comentariile si dupa aia se pune la somn doar ca intrebarea ta parca m-a caracterizat pe mine candva si na..stiu sentimentul de nesiguranta foarte bine si ii naspa rau dar poti trece peste...sunt sigur de astawinking.