| SweetieBeibby a întrebat:

Heey! Nu ma prea inteleg cu colegii mei, am doar 5 colege care sunt si prietenele mele si iesim si pe afara.Restul colegilor ma barfesc si spun ca sunt fitoasa doar pentru simplul fapt ca atunci cand imi zic ceva la comentez inapoi, si le zi in fata ce ma deranjeaza.Nu-mi vine sa cred ce falsi sunt,vorbesc cu ei in fata,ne intelegem bine, radem, glumim si pe la spate spun ca sunt nu stiu cum.Ma jignesc, adica am barfesc si spun ca sunt slaba si fitoasa si de aceea corpul meu a devenit un complex cum s-ar zice, pentru mine..nu sunt dezvoltata inca foarte tare incat sa am un posteriro urias asa cum vor ei, mama imi spune ca sunt normala pentru varsta mea, dar eu nu mai cred, pentru ac din cauza lor am ajuns aproape sa imi urasc corpul.Am incercat sa nu-i bag in seama, sa-i tratez cu indiferenta...dar tot nu inceteaza.Si nu am cu cine sa vorbesc pentru ca mama imi spune sa nu-i bag in seama..am incercat, dar m-am saturat sa fiu in situatia in care sa zica cineva ceva de mine si sa rada toata clasa, nu stiu ce sa mai fac...am ajuns sa nu-mi mai placa scoala doar pentru ca imi urasc colegii,faptul pentru care mai zic lucrrui despre mine mai este si ca iau note mari al scoalaDin contra, sunt o fire sociabila, ma impritenesc repede si nu sunt tacuta.Va rog din suflet,ajutati-ma! Am nevoie de un sfat care sa ma ajute, in afara de lucrul care mi-l spune mama, sa nu-i mai bag in seama! Fundaa! :*

Răspuns Câştigător
| Rutty a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca a ta.
Sunt in clasa a IX-a si am incercat sa fiu cat de draguta am putut, dar cu prostii nu ai ce face.
Prima oara i-am ignorat, am considerat ca e mai bine sa ma fac ca nu aud nimic. [INCERCARE ESUATA]
A doua metoda, am inceput sa comentez si eu, sa nu mai fiu chiar asa fraiera in fata lor. [INCERCARE ESUATA]
Dar folosind a doua metoda s-a inrautatit situatia, iar acum trebuie sa-i infrunt zi de zi si daca ma vor jigni sau ameninta, am oamenii mei care se pot ocupa de asta, incat ele sa fie terorizate.
Inainte ma simteam prost si nu prea reuseam sa ma concentrez la invatat, dar acum putin imi pasa de ceea ce spun aia.
Nu ma cunosc, cineva spune ceva si toata turma se ia dupa acea persoana, iar acum tot ei se baga in seama cu mine.
Sincera sa fiu, abia astept sa ma jigneasca, sa pot ataca si eu.
Acum ii ignor si le mai comentez cand ma simt in stare, pentru ca de fiecare data cand vor sa ma jigneasca, ma simt prea obosita sa le raspund inapoi, asa ca tac si nu-i bag in seama.
Unii le atrag atentia celor care ma seaca si le spun "Nu vezi ca nici nu te baga in seama?".
Din moment ce viata mea e mai importanta decat a lor, e normal sa comenteze despre mine.
Gandeste-te ca fiecare film, actor, cantaret etc. le sunt adresate cuvinte frumoase si critici.
Te sfatuisec sa vorbesti cu prietenii tai, pe cei care te indispun sa nu-i bagi in seama sau sa le comentezi, ca orice ai face tot prosti raman.
Ai putea sa le dai replici inteligente incat sa-i jignesti subtil, pana isi dau seama o sa treaca destul timp, asa ca iti vor comenta din nou.
Nu incerca in nici un caz sa te schimbi pentru ei, pentru ca tu esti mai speciala decat ei si din cauza asta vor sa te "atraga".
Reputatia este ceea ce crede lumea despre tine, dar caracterul tau este ceea ce esti tu cu adevarat.
Tu alegi ce e mai important, reputatia sau caracterul?
Succes la scoala! :*

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fi mai indiferenta si nu pune tot la suflet

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din pacate dezvoltarea nu se face la toti la fel, daca iti vezi de treaba ta e bine; cainii latra ursul merge. Baga-i in seama mai mult iesi cu fiecare si cere-le cate o prajitura poate se lecuiesc. Bafta si nu pune la inima nimic pentru ca imbatranesti mai repede si faci riduri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ei nu au fost educati, nu trebuie sa iti urasti corpul. Cred ca toata lumea a vazut poza aia stupida de pe facebook cu marul, frumos la exterior dar in mijloc stricat.
Nu trebuie sa fi neaparat cum vor ei ca sa nu te consideri frumoasa/de treaba.
Da-i dracu de prosti, ca scapi de ei. Nu ai constatat ca copiii din ziua de azi sunt foarte rautaciosi? De-aia nu trebuie sa-i bagi in seama, sunt doar moti dupa atentie.

| dianamrrrrr a răspuns:

Uhm. din prima parte rezulta ca esti putin cam intepata parerea mea, adica conteaza foarte mult cum le spui lucrurile alea in fata, pe ce ton. trebuie sa vorbesti frumos si sa nu fii aroganta pentru ca astfel ii indepartezi pe ceilalti.
dar in legatura cu aspectul tau fizic integ prin ce treci, si eu eram "subdezvoltata" acum 3 ani fata de colegele mele. eram cea mai inalta si cea mai slaba, fara sani si fara fund sau solduri, eram un stalp de 1.70 si 40 de kg. iti dai seama cum aratam laughing) chiar nu stiu ce sfat sa iti dau totusi adica eu nu am facut nimic, m-am inchis in mine si am asteptat sa trec de perioada aceea, fiind convinsa ca o sa vina si vremea mea si asa a fost.acum ca am intrat si la liceu si nu mai am nicio legatura cu fostii colei se pare ca am cel mai mare succes la baieti. am fost cu o gramasa de misteri de la alte licee, toti se uita la mine si pot spune ca sunt mandra de asta. mi-au crescut sanii. fundul a ramas cam la fel, sincer ( dar nu sunt complexata, arat ok chiar si asa) dar am slduri mai late, nu mai sunt un stalp si avand 1.75 acum sunt model si toate fetele care ma barfeau in generala si-ar dori sa fie acum in locul meu. deci nu stiu ce sa iti spun. trebuie doar sa astepti. nu ne-ai spus si tu cati ani ai.