| pisicaneagraa239 a întrebat:

Hei, am o întrebare.
De câte note ai nevoie la fiecare materie ca să-ți poată încheia media la sfârșit de an?
De exemplu la o materie la care fac câte o oră pe săptămână sau două ore pe săptămână etc.
Am înțeles ca trebuie in procent de 20%.
Asta ce inseamna?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Calculul este in aceasta forma
Ore pe săptămână la o materie+3.
Adică,daca tu ai o ora pe săptămână, ai nevoie de minim 4 note, daca ai 5 ore pe săptămână, ai nevoie de 8 note și așa mai departe.
Atenție! Nu ești scutit de viitoare teste, chiar daca ai numărul minim de note(adică cel obligatoriu) per materie.
De asemenea, daca vrei sa îți mărești media, ai aceasta posibilitate.

2 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Numărul de ore pe săptămână + 3 sau patru note! Asta este regula de acum cu modulele

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna!
Notele se calculează in funcție de numărul de ore pe care le ai pe saptamana + 3. Spre exemplu, sa spunem ca ai 5 ore pe saptamana la romana. In acest caz, vei avea nevoie de 5+3=8 note pana la finalul anului școlar. Sper ca te-am ajutat!