| Mokaxoxo a întrebat:

Hei! Am o poveste trista.Deci,acum cateva luni totul era bine.Eram 4 prietene cele mai bune...pana la o cearta intre 2 dintre ele.Apoi ne-am separat cate doua. Oricum,ne-am impacat dar nu mai era la fel.Una dintre noi si cea mai importanta pentru mine ne-a lasat.A inceput sa se comporte urat, a inceput sa ma evite.Sunt zile cand nu vorbeste cu mine, apoi vine la mine zambind.De-ai sti de cate ori am iertat-o, sau de cate ori am sprijinito cand avea probleme.Totul e din cauza altei fete care s-a bagat.Parea atat de buna, atat de inocenta.Iar acum totul e distrus.Suntem 3, si totul prietenele mele au devenit prietene cele mai bune intre ele,iar eu nu vreau sa ma bag.Vreau ca totul sa fie ca la inceput.Vreau ca prietena care m-a tradat sa vada ce a facut,dar cum sa ii arat? Ea nu este genul de persoana cu care sa poti vorbi chestii de astea. Vreau sa stie cum ma simt, dar chiar nu vreau sa o ranesc.Va rog ajutor.

1 răspuns:
| Huntress a răspuns:

Pai, cel mai bine e s-o tratezi cum te trateaza si ea. Nu ma refer la razbunare, ma refer ca daca ea te trateaza cu indiferenta, trebuie sa o tratezi si tu la fel. Altfel: 1) Tu vei suferi, iar ei n-o sa-i pese; 2) Poate te va considera enervanta; 3) Se va bucura ca te-a facut sa suferi.
Nu uita! DOAR TU esti cea mai buna prietena a ta, nu trebuie sa ai incredere in nimeni, nu trebuie sa spui unele lucruri nimani (stiu ca e greu), nu trebuie sa te atasezi excesiv de nimeni, nu trebuie sa bagi mana in foc pentru nimeni! Lumea e rea, deviza e 'Care pe Care', traim ca animalele care se mananca intre ele, si INTOTDEAUNA, chiar daca nu pare si avem falsi sustinatori, suntem PE CONT PROPRIU! Lumea te sustine o zi, doua, iar dupa aceea se foloseste de slabiciunile tale si se razbuna. Iti dau un exemplu adevarat: O colega, sa zicem Y, ma suna, o barfeste pe X, eu o ascult, apoi ii inchid. Peste cateva minute, ma suna X nervoasa, incepand sa o barfeasca pe Y. (asta chiar se intampla). Deci, poti observa "prietenia" cauzata de invidie si alte lucruri.
In alta ordine de idei, nu o poti tine pe acea prietena pentru care suferi pentru tine. Ea nu e un caine cu o lesa legata de gat, e un om. Daca asta vrea, trebuie sa-i respecti alegerile. Nu incerca sa ii demonstrezi ceva, ea oricum nu va intelege.
Crede-ma, e o minciuna dulce prietenia, nu trebuie sa ai incredere deplina in ea, se poate transforma in dusmanie. Am doar 13 ani fara 2 luni, si vad atatea lucruri urate in jur, si nu inteleg de ce, ma gandesc ca atunci cand o sa fiu mai mare, o sa fie mai rau, colegele si altii o sa fie si mai invidioase pe mine, o sa barfeasca si mai mult, si cred ca asa se va si intampla. Stai linistita, nu mai suferi degeaba, nu merita... Nu e frumos ce-
ti spun, dar, din pacate, e adevarat sad
Bafta :*