| MaryDDD a întrebat:

Hei bună, după părerea voastră cum credeți ca ar trebui să fie o față de 15 ani mă refer la comportament, îmbrăcăminte etc (nu vreau răspunsuri de genu:trebuie să fi tu însăși ), și cu băieții..cum credeți ca ar trebui să se comporte?

2 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Depinde cum te simti tu.Degeaba iti zic eu sa porti rochii daca tu preferi jeansii.
Poti purta rochite,nu foarte scurte (mai ales vara).Sau jeansi,tricouri, tenisi. Adica decent, in orice caz!
Din punct de vedere al comportamentului, sa fii o persoana respectoasa, cuminte.
Baietii...Un capitol fara sfarsit! Eu zic sa nu te bagi inca la o relatie.E destul de devreme si ai putea suferi, ceea ce nu e tocmai ok.

Eu te sfatuiesc, dar in felul asta iti umbresc propria personalitate, originalitatea ta. Chiar e mai bine sa fi tu insuti.Nu fi o copie dupa altele!

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Mary!
Cred ca o fetita de 15 ani ar trebui sa se imbrace simplu si feminin, neostentativ, fara machiaj sau cu cat mai putin si mai discret machiaj, sa aiba prieteni atat baieti, cat si fete, dar sa nu se gandeasca, inca, la iubiti, la relatii amoroase, sa lase primul sarut si prima dragoste oentru dupa 16 ani.
In rest, sa se ocupe de scoala (probabil e in primul an de liceu), sa incepe sa-si faca planuri pentru viitoarea cariera, ce profesie va alege, sa-si puna bazele culturii generale, sa citeasca cat mai mult, sa invete doua limbi straine, eventual sa practice si un sport sau sa-si dezvolte un talent artistic (picture, sculptura, sa cante cu vocea si/sau la un instrument musical etc).
E foarte important la aceasta varsta sa aiba dorinta de cunoastere, sa isi doreasca sa se dezvolte pe cat mai multe planuri si sa acumuleze informatii si deprinderi cat mai diferite, ce I s evor doevdi utile in viitor.
Timpul liber ar fi frumos sa-l petreaca cu grupul de prieteni, cu colegii de clasa si cu familia, poate merge la cinema, la mall, la o pizzeria/cofetarie (nu cluburi sau baruri), la o lansare de carte, la o seara de poezie, la o expozitie de pictura, la o plimbare in parc sau intr-un loc linistit, curat, in mijlocul naturii, la un concert sau la o piesa de teatru.
Si ar fi bine sa se implice si in actiuni/activitati de voluntariat, pe domenii care o pasiuneaza, sunt importante si in CV, si in formarea ei inetelctuala si umana. Si, ideal, sa participle si la o olimpiada, pana la faze inalte, la obiectul ei preferat.
Seara faina! Pupici!