| selumari0444 a întrebat:

Hei. Cum sa imi inving frica asta? De fiecare data la scoala imi invat lectia pe de rost si o stiu foarte bine si ma mai asculta si colega mea de banca. Dar cand ma pune sa raspund pur si simplu am uitat tot... si am luat un 5 azi dar nu l-a trecut in catalog. Si nu vreau sa imi stric notele din cauza ascultarii. ( scuzati categoria)

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

La toate materiile sau doar la una? Si eu am patit asta, uneori si lesinam cand ma intreba ceva profesorul.Cu timpul, dupa ce am luat cateva olimpiade, am inceput sa capat incredere in mine.M-au incurajat si profesorii! Crede-ma ca am suferit si eu mult in scoala din acest motiv.
Ai incredere in tine, repeta in fata oglinzii! Ce naiba, esti copil? Sunt oameni destepti, beton care au trac in fata multimii! De asta am ajuns condusi de analfabeti cu tupeu! Ai ambitie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dinncauza emotiilor se intampla asta, atunci cand inveti pe de rost, cand te blochezi undeva pierzi tot firul. Incearca sa retii si sa redai cu, cuvintelebtale ce ai inteles iti va fi mai usor si de folos, dat daca inveti la memorie dupa o saptamana deja nu mai stii ce ai invatat. Citeste de cateva ori, repeta cu, cuvintele tale si vei vedea ca va fi mai bine. Spor la invatat!

| Gunoi a răspuns:

Încearcă să reproduci ceea ce înveţi fără să te uiţi în caiet de 2 -3 ori, la mine a funcţionat

| Mititica2005 a răspuns:

Buna! Frica ta este de fapt emotiile printre care trecem toti! Stiu ca copii pot rade dar nu trebuie sa îi asculti! Incearca sa iti amintesti tot ce ai invatat sau spune-i profesorului sau profesoarei ca esti timida si ca nu poti spune lectia din cauza emotiilor.El/ea va intelege problema ta si iti va da un sfat, poate a trecut si el/ea prin timiditatea ta.O sa te incurajeze mai mult sfatul profesorului. Sper ca ti-am fost de folos

| Анастасия a răspuns:

Buna,stiu un site care iti va fi de folos..Intra pe el si vezi niste pasi si desemenea sfaturi.
http://scapadefrica.ro/......oamenilor/