| energyconspiracy a întrebat:

Hei, sunt pe clasa a-X a și am o problema am lipsit mult am in total pe semestrul 1, 56 de absente asta înseamnă ca îmi scade 5 puncte la purtare o sa ma exmatriculeze?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca absentele sunt nemotivate sau sunt motivate, sanctiuni se aplica doar pentru cele nemotivate.
Nu te exmatriculeaza, sanctiunea exmatricularii se aplica doar pentru cl.XI-XII/XIII.
In schimb, daca media anuala la purtare va fi sub 6, vei ramane repetent.

| AlexAlx2626 a răspuns:

Nu iti scade nimic. asa zic profesorii ca sa motiveze elevii sa vina la scoala mereu, sa fie silitor etc. Eu am avut 280 de absente pe clasa a 11-a. si nu mi-a scazut nimeni media la purtarewinking Fara panica! Toate trec. happy