| MyAngelT a întrebat:

Am și eu nevoie de niște sfaturi urgente. Ce se întâmpla atunci când o persoana înghite ace/bolduri ( chestii ascuțite )

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, persoana care ar inghitii asa ceva nu-i sanatoasa la cap, pentru ca nu-i normal sa inghita obiecte ascutite care sa-i puna viata in pericol.
Deci, daca le-a inghitit ale provoaca hemoragii interne si depinzand de locatie si rana facuta, se poate intervenii chirurgical. Daca situatia este critica si imposibild e operat din cauza locatiei si se ajunge prea tarziu la spital, se poate murii in chinuri mari.

| GreenVoid a răspuns:

Moare? Depinde cat de mare e acul/boldul si cat de repede ajunge la spital.

| Mihaelablabla a răspuns:

Doctor imediat!

| DozaDeSperanta a răspuns:

Buna seara, MyAngelLT!

Atunci cand o persoana inghite ace/bolduri ascutite, exista o posibilitate ca ele sa fie eliminate prin scaun.
De cealalta parte insa, se poate ca persoana respectiva sa aiba nevoie de o interventie chirurgicala(operatie) pentru ca acestea sa fie scoase afara din organism.