| anonim_4396 a întrebat:

Am neaparata nevoie de un sfat deci sa incepem.
Am inceput liceul de o luna si pana acum totul e ok. Mi-am facut multi prieteni insa in mare acestia variaza pe la alte clase. M-am obisnuit cu colectivul si toate materile... dar problema e urmatoarea. Nu ma pot obisnuii cu ideea liceului asta. Prima si prima oara am vrut intr-un liceu vocational pt care am sustinut probele si le-am luat insa erau numai 140 de locuri, iar eu, din cauza mediei, am picat pe locul 144. M-am interesat de transfer si intr-adevar daca invat bine as putea sa ma transfer in liceul respectiv pe semestrul 2 sau chiar din clasa a 10-a. Problema in sine este ca decizia este destul de radicala. In liceul actual mi-am facut multi prieteni carora nu le-am spus despre ideea cu transferul si printr-o absurditate a inceput sa imi placa si de un tip de la alta clasa care imi este prieten bun. Am vorbit cu el de cand am aflat ca am intrat in liceul asta si am reusit sa ne imprietenim. Insa faptul in sine ca il vad mai tot timpul face lucrurile sa fie si mai nasoale avand in vedere ca de cateva zile acesta si-a facut si o iubita, iar eu nu intentionez sa mai sper la mai mult. Pana acum deja tot ce am descris suna probabil a o prostie dar am nevoie neaparat de un sfat cu privire la ce ar trebuii sa fac. Imi doresc mult sa ma transfer in liceul respectiv pentru ca a fost pentru mine un vis destul de mare la care visam inca din clasa a 6-a, iar faptul ca nu l-as mai vedea pe tipul acesta m-ar face sa ma simt mai putin oribil. *Va rog dati sfaturi serioase*

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Pai daca el deja si-a facut prietena, atunci te poti transfera linistita, nu mai ai motiv de stat.