| FataTimida a întrebat:

Am nevoie de ajutor, ei bine imi placea de un baiat mai mare cu 5 ani de cat mine (acum cativa ani ), dar mi-am dat seama ca el nu s-ar uita la mine asa ca am renuntat. Si intr-una din zilele acestea, fara sa fac nimic mi-a dat brusc add si mi-a scris :O. Ok, m-am comportat cu el "just friends" (totodata am renuntat sa il mai plac deoarece a comis unele infractiuni si se drogheaza) dar cum tot vorbeam a inceput sa imi placa din nou de el. Si am aflat ca el s-a indragosit de mine si le vorbeste tuturor de mine. Problema este ca s-a atasat atat de mult de mine incat este obsedat si imi zice ca are nevoie urgenta sa ma vada si ca de nu ma rapeste. L-am ajutat sa treaca peste o faza nasoala si acum ma considera singura persoana care il intelege si daca ii spun sa ma lase in pace sigur o sa reactioneze urat dupa cum il stiu. Cum as putea sa intrerup legatura fara sa faca ceva nebunesc atat cu viata lui cat si cu a mea? Va roog mult de tot sa imi spuneti ceva sfaturi. Dau funda

Răspuns Câştigător
| angelcore a răspuns:

Tu vrei sa scapi de el? daca asta iti doresti si daca el te iubeste te va lasa sa pleci, dar de sigur, daca nu e sanatos la cap nu iti garantez ca o sa iasa bine. el are nevoie de cineva, sa il asculte sa fie acolo pentru el si deodata ce tu ai fost acolo el te percepe ca pe unica, singura, perfecta, intelegi? de aceea e obsedat de tine, pentru ca pentru un moment el a vazut cum e sa fi iubit, si nu e gata sa renunte la acest sentiment.

3 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Gândește-te că tu i-ai oferit sprijinul tău când nu avea pe nimeni lângă el. S-a îndrăgostit de bunătatea ta și te vede ca pe un înger păzitor și din acest motiv nu vrea să renunțe la tine. Băieții care au trecut prin greutăți așa cum este prietenul tău apreciază cu adevărat un suflet bun și cred că tu ai așa ceva. Când i-ai oferit ajutorul, el s-a ''agățat'' de tine pentru că vede o persoană inimoasă care vrea să îl ajute.
Chiar dacă ai aflat că a făcut fapte rele, de ce nu îl ajuți să depășească asta și să meargă pe drumul cel bun? Nu ai răbdare cu el? Nu vrei să îl ajuți să scape de aceste vicii?
Știi, astfel de persoane nu trebuie lăsate în urmă. Dar, dacă vrei să rupi legătura îi explici că nu vrei să ai probleme.

| Criss0934 a răspuns:

El este mai mare...deci ai putea sa discuti cu el despre asta si sa ii spui ce te deranjeaza. Apoi hotaraste-te, evident si dupa cum reactioneaza el, daca ar fi bine sa nu il mai bagi i seama.Adica ori nu il mai bagi in seama direct, in sensul faptului ca nu mai vorbesti cu el si gata.Sau incepi sa nu il mai bagi in seama treptat...

| мαrιαη03 a răspuns:

Iti zic din experienta proprie ca atunci cand iubesti pe cineva nu renunti niciodata. Si nici el nu va renunta pana nu "te are". Si tot din experienta proprie iti zic ca nu ai cum sa suporti sa vezi persoana iubita suferind. Asa ca intalneste-te o data cu el, pune-l sa se uite in ochi la tine si spune-i sincer ca te face sa te simti rau, te face sa suferi. Daca chiar te place, trebuie sa accepte