| notsurewhoiam a întrebat:

Am o "poveste" de spus si as vrea niste sfaturi: Totul a inceput in iunie inainte de examene cand trebuia sa ne hotaram unde sa mergem la liceu.Eu am avut o medie foarte mare si puteam sa intru oriunde la liceu.De cand eram prin clasa a 6-a am vrut sa merg pe stiinte ale naturii pentru ca mi-au placut mereu materiile specifice acestui profil, dar in clasa a 8-a eram derutata.Prietenii mei cei mai buni si cei mai de gasca si dincei mai mari toti sau dus si vroiau sa se duca la liceul economic. Avand in vedere ca si sora mea mai mare este acolo aveam toate motivele sa merg pentru ca eram si sunt sigura ca la acel liceu poti sa spui ca iti petreci cu adevarat cei mai frumosi ani din viata. Dar acolo nu se intra cu medii asa de mari adica de la 8.2 la profilele de contabilitate si administratie si 7 si ceva la restul(turism etc) si profesorii si parintii si prietenii mai mari cu medii "bune" ma tot bateau la cap sa merg la liceul Gheorghe Lazar care e cel mai bun din oras.Chiar vroiam sa merg la lazar pentru ca stiam ca de acolo aveam o sansa mult mai mare de reusita in viata decat de la economic de unde nu ieseam decat contabil notar(daca ai relatii) sau secretar chestii din astea careimi placeau recunosc dar imi placea mai tare profilul real de stiinte.Intr-un final am pus lazar pe lista primul si al doilea economic iar apoi restul si am intrat la lazarar.Acum sunt la scoala si nu pot sa zic ca nu e bine adica e mai greu cu materiile si profesorii pentru ca trebuie sa fii pregatit la toate si sa iti faci si medie colegii sunt ok calumea dar parca nu e cum ma asteptam eu adicasunt asa destpti si toti se intrec in gradul de caree mai bun la invatatura.Sunt calumea radem si chestii dar un e asa cum credeam eu ma asteptam la altceva din partea lor.Acum ma intalnesc tot timpul cu cei de la economic si mereu imi spun ce fain e cate nebunii fac si chiulesc si se distreaza la ore si iau note proaste dar si bunelaughing si cat este de tare si ma simt asa prost parca imi pare rau ca nusunt cu ei.Am posibilitatea sa ma mut la liceul lor din semestrul 2 daca imi dau competentele adica dac invat ce au facut ei pana acum sau ma pot muta de la anul din clasa a X-a. Dar parca imi pare rau si sa plec de aici pentru ca ma gandesc ce sansa mi sa oferit si chiar ii auzeam pe unii vorbind de cat de fericiti sunt ca au intrat aici si le place la lazar si parca o parte din mine imi spune sa raman si sa vad ce ma asteapta.Nu stiu ce sa fac sunt foarte confuza adica pe de o parte anii del iceu sunt unici caci apoi ne maturizam si trebuie sa ne angajam si incepem la facultate si nu mi e asa si e pacat sa treci prin ei asa fara sa te bucuri dar pe de alta parte cu ce pret traiesti 4 ani fericiti si dupa aia viitorul nu mai e asigurat si nu te poti compara pe plan profesional cu unul care a terminat un liceu mai bun. Voi ce ati face in locul meu? Sa ma mut? Sa raman aici? Multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi:*

2 răspunsuri:
| AlexiaD a răspuns:

Sincer,eu as ramane.
Crede-ma viata este mult mai mult decat ce liceu ai terminat.Este foarte important cu ce cunostinte ai plecat din liceul respectiv.
Eu nu pot sa-ti zic ce sa faci,dar sfatul meu este sa ramai in Lazar. Daca ai zis ca ai colegi buni si ti se preda bine...Tu crezi ca daca chiulesti si iei note proaste te vei distra?(bine,aici am inteles ca tu vrei de fapt sa te distrezi cu colegii,dar scoala nu este un loc doar de distractie)
Si in cazul in te muti daca nu poti sa pici in clasa cu prietenii tai? Sau poate nu este asa cum ti-ai imaginat tu,una este cand iti povesteste cineva din perspectiva lui si alta este cand traiesti tu acel lucru? Sau si mai rau... daca prietenii tai mai exagereaza cand iti povestec anumite chestii,si iti spun doar lucrurile pozitive, omit partile negative?
Bafta, si sper sa iei alegerea care te va face fericita!happy

| Mb2001 a răspuns:

Eu zic sa ramai la Lazar fiindca te vei obisnui si oricum scoala nu inseamna numai distractie. Plus ca acest liceu este de o mie de ori mai bun decat cel economic!