| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema gravă. Am 15 ani iar fratele meu 17, el arata foarte bine, dar nu sunt atrasa de el! Ieri, după ce părinții nostri au plecat la cumpărături m-a sarutat si m-a trântit in pat, dar mama si tata veniseră (destul de repede) si s-a dat repede intr-o parte, zicand ca trebuie sa vorbească la telefon. Azi s-a uitat ciudat toata ziua la mine. Nu mi-a vorbit... A fost destul de ciudat! Chiar imi e frica, daca o sa mai incerce ceva? Va implor, ajutor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu vorbesti deschis cu parintii tai si /sau cu fratele tau?

Si tine minte :NU! ai cum sa fi atrasa (in niciun fel) de fratele tau, pentru ca e FRATELE TAU! si nici el de tine!
O relatie de orice natura, nefireasca intre rude (verisori pana la gradul 3 ) are denumirea de INCEST!

Fratele tau e in 'aceea perioada' a adolescentei in care 'hormonii isi fac de cap'-totusi asta nu ii indreptateste DELOC gestul(nici macar cu o fata anume ) cu ATAT MAI PUTIN fata de sora lui!

Era beat? Drogat?
Nici macar astea nu-s motive...

Fratele tau nu e un pusti! deci ar trebui sa invete arta AUTOCONTROLULUI si RESPECTULUI de sine!

Eu zic ca ar fi bine si mult mai sigur sa le explici situatia parintilor tai, nu doar ca vei fi tu mai in siguranta dar il vei salva si pe el de la un viitor cel putin... obscur.

Alegerea e a ta!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fratele tau cred ca are probleme psihice. Orice fata, indiferent daca ii este sora sau altceva, o vede ca pe un obiect sexual. Spune-le parintilor aceasta problema. Sa nu cumva sa faca ceva necugetat.Infractiunea de viol se considera si in asemenea situatii.

| IonuţR1995 a răspuns:

Daca intr-adevar e adevarata povestea, vorbesti clar si deschis cu parintii tai, rezolvati in familie, daca nu, trebuie dus la psiholog. Si daca te deranjeaza cumva treaba cu psihologul, trebuie sa stii ca-i ceva normal, nu se aseamana cu psihiatrul. Ai grija.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Hi, din punctul meu de vedere el te vede cam altfel, ar trebui sa ii spui ceva...adica mna, incearca sub forma de gluma daca nu poti sa-i zici face to face... Oricum spune-i sa inceteze ca te deranjeaza si e ciudat.O seara faina!

| Mrr2000 a răspuns:

Am încercat sa vorbesc cu părinții despre subiect dar ei sunt mai tot timpul plecați. M-am dus direct la fratele meu si l-a intrebat ce se întâmplase. A zis ca era beat,nu tine minte ce făcuse. Ma îndoiesc ca e asa cum spune el, deoarece a mai avut antecedente, imi mângâia coapsele, imi dădea palme peste fund. Nici mie nu mi se pare normal, dar nu am cu cine vorbi!

| Reioooo a răspuns:

Suna la politie

| Foreverwithmyself a răspuns:

Cel mai bine este sa ai o discutie cu parintii tai despre acest subiect. Fa-o repede, se pot intampla lucruri grave!

| lowquality a răspuns:

Nu mi se pare normal... Mai bine ai vorbi cu el s-au cel mai bine e să discuți cu părinții tăi dacă nu îți e jenă, dar nu are de ce să îți fie pentru că tu nu ai nici o vină în toată chestia asta... Vorbește cu cineva înainte să se înrăutățească situația.