| LostSoul13 a întrebat:

Am o "relatie virtuala" cu un baiat. Vorbim de vreo 4 ani, cunoscandu-ne prin intermediul unui joc.Nu ne-am vazut niciodata pana acum, desi el a mai vrut sa ne intalnim, sa vina la mine in oras, desi distanta nu este una chiar mica, dar nu am reusit. Eu una chiar tin la el si cred ca este o iubire platonica, pentru ca putin ne pasa sa fim aproape fizic unul de altul. Avem planuri sa ne mutam impreuna peste ceva timp, cand voi termina facultatea sau chiar mai devreme.Eu simt ca ma iubeste.Chiar aseara ne-am certat...l-am blocat, mi-a dat mesaje pe toate retelele de socializare posibile si mi-a trimis niste inregistrari cum imi spunea ca tine foarte mult la mine si il omoara gandul ca nu voi mai vorbi cu el vreodata...plangea si incerca sa ascunda asta, mi se rupea inima ca nu pot fi aproape de el. Comunicam foarte mult, ne spunem absolut orice. A mai avut o relatie acum un an sau doi, iar eu am fost de acord cu asta pentru ca si eu eram cu un baiat.Niciodata nu mi-a interzis sa fiu cu altcineva si nici eu nu i-am interzis asta.Voi ce credeti? poate fi ceva de viitor sau sa ma opresc din visat? nu ma vad langa nimeni altcineva, e un baiat prea bun, imi vorbeste atat de frumos, chiar se vede ca tine la mine. Poate credeti ca sunt o copila si cred in povesti cu zane, insa vreau sa cred ca inca mai exista iubire pura.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Intalniti-va si-n realitate sa vedeti ce si cum sunteti si dupa decideti ce faceti. Cum a zis si Robert, o persoana poate fi radical schimbata in realitate. Pe internet cam suntem cea mai buna versiune a noastra deoarece avem posibilitatea sa gandim un raspuns, sa-l rescriem daca nu ne convine si sa analizam mai mult situatiile.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca e timpul sa va italniti si in realitate sunt totusi 4 ani.
Daca nu vrei sa se distruga tot ce ati creat chiar si virtual trebuie sa stabiliti neparat i intalnire chiar si pentru cateva zile. Daca tine la tine si te place atat de tare va veni daca nu renunta la visare.

| sofisis a răspuns:

Dupa 4 ani, e timpul sa va vedeti, sincer. De ce o lalaiti asa aiurea?

| siriusblack98 a răspuns:

Nici nu iti imaginezi cat de diferita poate sa fie o persoana in realitate spre deosebire de mediul virtual.Bine,nu vad de ce nu i-ai acorda o sansa sa va intalniti pentru ca nu ai efectiv nimic de pierdut.Ce vreau sa subliniez este ca nu va inteleg pe voi cei care spuneti ca sunteti impreuna desi nu v-ati vazut vreodata.O singura data ''m-am ars'' cu o chestie de genul si de atunci nu imi mai trebuie.Virtual vorbea cat 12 la un loc tipa respectiva si cand ne-am intalnit abia am reusit sa scot de la ea 3 cuvinte.

| ClarissaIssuta a răspuns:

Ei, bine, și eu am avut o experiență de genul. Și chiar am fost împreună. Și se vedea că ținem foarte mult unu la altul. Însă eu am intrat în clasa a 8-a. Nu mai puteam vorbi așa mult. El a găsit o fată, pentru că până la urmă nu putea rămâne cu mine. Nu mai vorbeam, era distanța (nu una foarte mare) și existau o mulțime de fete care orbitau în jurul lui. Așa că ne-am despărțit. Și încă o chestie, fiecare persoană e diferită în mediul virtual. Poate îți pare inteligentă, tupeistă etc, dar în realitate să fie foarte timidă.

Și da, 4 ani e foarte mult, dacă vorbim de mediul virtual. Eu nu îți interzic să visezi, iar acesta este doar punctul meu de vedere, dar eu zic să o cunoști prima dată în realitate, apoi poți să zici că e iubire pură.