| emotionalsmile a întrebat:

Am si eu o intrebare big grinaca ati citit "Jurnalele vampirilor"imi puteti spune si mie pe scurt despe ele?

Răspuns Câştigător
| ✿puffa✿ a răspuns:

Am citit vol 1 si cam asa e dpa parerea mea(scuze fanilor daca gresesc):
Povestea a 2 frati Damon si Stefan.Stefan trebuie sa se casatoreasca.dar nu vrea pentru ca intre timp cunoaste o orfana Katherine, oplace muuult.Pana la urma pentru tatal lui se casatoreste cu aia. ceva cu R. nu mai sti cum o chema.Dar ce nu stie Stefan e ca, Katherine e vampir si o omoara pe R... uite ce zic site-urile:

Trecutul celor doi fraţi – care îşi manifestă influenţa asupra prezentului – este marcat de Katherine, cea care i-a transformat în vampiri şi apoi s-a sinucis pentru că ei au refuzat să o împartă şi să îi fie alături pe veci, acesta fiind şi motivul pentru care se urăsc atât de mult.

Urmând un tipar destul de comun, Elena îl întâlneşte pe Stefan la liceu iar cei doi se îndrăgostesc unul de altul. Partea fumoasa a idilei nu durează mult, apărând Damon care este hotărât fie să o aibă el pe Elena, fie să o omoare împreună cu toţi cei pe care ea îi iubeşte. Totul se desfăşoară pe fondul a numeroase atacuri şi crime al căror autor este Damon, dar pe care încearcă să le pună în cârca lui Stefan.

Poveştile secundare reflectă trecutul Elenei, ai căror părinţi au murit în accident de maşină, familia şi prietenii ei, dintre care Bonnie este clarvăzătoare sau chiar vrăjitoare, mândrindu-se cu originile ei druide, rivalităţile din liceu şi oraş şi războaiele pentru popularitate.

2 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

Deci, practic, In aceasta carte este vorba de niste vampiri care au ni ste jurnale si logic ca lumea ce face cu jurnalele? Scriu in ele!

| GiuliaElena98 a răspuns:

E cea mai tare carte.E vorba despre doi frati vampiri care in trecutpe cand erau oameni sau indragostit de o vampirita.Ea i-a muscat si apoi si-ainselat moartea ca sa-i faca sa nu se mai certe pentru ea. Dupa 5 secole s-au indragostit de o muritoare pe care au transformat-o in vampir.In cartea 3 apare Katherine vampirita de la inceputiar Elena se sacrifica pentru a o oprii si moare.Se intoarce insa in cartea 4.Infrunta multe probleme.Sunt un grup unitar de prietenii.Citeste carte e foarte faina.Dca vrei sa te uiti la film e utin deplasat de la subiectul cartii.