| Roxana_1758 a întrebat:

As vrea sa slabesc si eu pana pe la inceputul lui Mai, cam 6-7 kg!
Vreau sa tin dieta dukan, dar nu stiu exact ce si cum trebuie sa mananc pentru ca de pe site-ul dietei nu am inteles mare lucru!
Cum sa fac sa ma abtin de la dulciuri sau sa nu imi mai fie foame :s, pentru ca sunt pofticioasa?
Nu vreau raspunsuri gen "e prea mult, intr-un timp scurt..sau fa sport...mananca sanatos, etc"!
Ce sfaturi imi dati pentru a slabi cele 7 kg intr-o luna si sa ma pot abtine, si sa o pot tine pana la capat?
Multumesc!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Exclus înfometarea și sedentarimsul.
http://calorii.oneden.com/, mergi pe o alimentație săracă dar care să asigure minimul de nutrienți pentru buna funcționare a organismului, multă mișcare fizică pentru arderea caloriilor.
Într-o lună să slăbești sănătos 2-3 kilograme.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă dietele,că nu ţine cu dietele.
Învaţă să mănânci, o alimentaţie săracă în calorii, multe legume şi fructe proaspete, nu prăjeli, carne fiartă, înnăbuşită doar, lactate slabe în grăsimi, evită orice fel de grăsimi, mai slăbuţ cu dulcele, înlocuieşte cu miere eventual şi MULTĂ MIŞCARE, ai numai de câştigat cu mişcarea, crede-mă!
Te pup!

| facepalmlol a răspuns:

Am citit si eu despre dieta aceea.La fel ca tine n-am inteles mare lucru.
Oricum, trebuie sa scoti painea(asta pare destul de usor, zic eu). Dulciurile: eu cred ca poti macar la inceput sa mai mananci 2-3 tablete de ciocolata(neagra) ca nu-i un capat de lume. Faza cu ciocolata am vazut-o o data la televizor, pe bune, tipul chiar o recomanda intr-o dieta.
Nu mai manca seara(dupa ora 18). daca intr-adevar te roade stomacul, ia un fruct sau un iaur de baut mai slab.Nici chiar de 1, 0 sau mai putin pentru ca ala e chiar spalatura de bidon.
Evita grasimile, prajelile.Cred ca stii la ce ma refer:carne de porc, chips-uri, untura etc.
Tot la emisiunea respecitvului de care am zis mai sus faza cu ciocolata, zicea ca poti manca si pizza, dar cu blat subtire.Incearca sa nu mai bei sucuri acidulate, sau ma rog, orice fel de tip de suc de la magazin.Bea sucuri naturale, facute in casa, limonade.
Eu ti-as recomanda sa faci si niste exercitii fizice, dar pe care le poti face si in casa:
-40 de genoflexiuni
-ridici fiecare picior de 30 de ori in timp ce stai intinsa pe spate
-40 de abdomene
-40 de sumo genoflexiuni(departezi picioarele, astfel incat sa nu fie la nivelul umerilor)
-50 de secunde stai cu spatele la perete si te lasi in jos, ca si cum ai fi intr-o toaleta publica si nu te asezi pe wc; dar, repet stai cu spatele lipit.
-50 de sarituri in timp ce departezi mai mult picioarele si ridici mainile deasupra capului.Revii apoi in pozitia initiala cu picioarele departate si mainile pe langa corp.Cam ceva in genul aerobicului.