| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Cum sa scap de senzația de "fluturi in stomac"? Când am emoții sau sunt într-un loc cu multe persoane apare aceasta senzație și e destul de grav ca mi se face rau. Ce sa fac ca m-am saturat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Denisa6348 a răspuns:

Prima solutie e sa fi constient/a de acest sentiment si sa il recunosti, nu il ascunde sau incerca sa il adapostesti undeva adanc cu speranta ca va dispare. Din experienta pot spune ca e greu la inceput, si evident nu poti scapa de acest sentiment. Dar cu siguranta il poti reduce si controla-- Intrebarea este: Cum?
Complicat dar si simplu, ai specificat ca atunci cand esti intr-o atmosfera cu mai multi indivizi te simti intimidat/a, apoi apare si emotiile apoi paralizarea nestiind ce sa faci. Pune-ti cat mai multe intrebari cand te simti confortabil: De ce ma simt asa? Ce mai exact ma intimideaza? Care e cel mai oribil lucru care s-ar putea intampla? E important sa localizezi sursa care te sperie, si treptat te vei descurca. Incepe cu pasi mici, complimenteaza o persoana pe strada, e random, consideri ca e ciudat, dar posibil sa ii faci ziua acelei persoane si pe langa te deschizi la ideea de a comunica fara un motiv bun si posibil sa iti faci prieteni noi, si desigur ca mai poti gasi tu alte metode play with it and join the dance. Si by the way, e complet normal sa te simti asa si nu esti un outcast sau ciudat/a ca te simti asa, deci no worries. Si cel mai important lucru de retinut, cand te simti inconfortabil si nu vrei sa mai ai parte la un anumit scenariu, poti pleca oricand. Nu esti nevoit sa stai doar pentru dragul de a sta.

1 răspuns:
| Vântulalb a răspuns:

Fluturi in stomac ai cand esti indragostit(a). Tu ai doar emotii.
Mai multa socializare te va scapa.