| PinkkRosee a întrebat:

De ce oamenii sunt asa de falsi? Si de ce prietenii sunt atat de prefacuti si tradatori? Nu mi se pare civizilat sa traiesti intr-o lume in care esti criticat pentru orice defect. Parca toata lumea ar fi perfecta straight face. Voi reusiti sa aveti prieteni adevarati, devotati si de incredere? Eu parca nu mai pot avea incredere in nimeni. Pls answer. :*

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Pentru ca asa sunt oamenii, asa au fost mereu, si asa v-or fi in continuare.
Nu ai ce face, asta este omul, o faptura minuscula, un gunoi care se crede perfect, si-si petrece viata criticand pe altii, doar pentru ca nu-i convine sa se uite la el insusi, si sa se critice singur.
Suntem o natie de muste, care ne credem superiori doar pentru ca am evoluat putin, ne credem nemuritori, atot stiutori, cand de fapt suntem niste gunoaie, pe o planeta care ne poate distruge cu o singura miscare.
De ce?
Pentru ca pot.
Oamenii pot face chestia asta, pot fi falsi, si asa v-or fi mereu, pentru ca toti preferam sa parem perfecti in fata cuiva, si cand ne plictisim, ne dam arama pe fata, iar cand celelilalte persoane nu-i convine, dam vina pe ea, ca ea s-a schimbat, si e vina ei.
Nu ai ce face in privinta asta, nu poti schimba oamenii.
Nu am avut prieteni niciodata, decat de curand am cunoscut cateva persoane (2-3) care sunt diferite, insa prefer sa un contez niciodata pe nimeni, si sa nu ma mai astept la nimic, pentru ca stiu ce se poate ascunde in spatele fetelor perfecte.
Tot ce poti face, este sa nu ai incredere in nimeni, sa ai incredere doar in tine, si NUMAI in persoana care-ti demonstreaza ca poti avea incredere in ea, care dupa cateva luni, este tot aia pe care ai cunoscut-o.

8 răspunsuri:
| BubbleShoot a răspuns:

Ai dreptate. mai rar gasesti asa persoane, prietene/i adevarati..eu am da dar uneori simt ca nu e o prietenie prea ok. am observat si eu ca nu mai am incredere in nimeni..doar in parinti si in minebig grin ma simt si prost uneori ca nu mai am o placere de a sta cu persoanele cu care mai demult ma simteam cel mai bine ..acum apar unele jigniri si glume pe seama mea, intr-adevar glume dar consider ca exista unele limite care trebuie rescpectate. ma rog. in concluzielaughing. nu trebuie sa mai ai incredere in nimeni mai devreme sau mai tarziu te vor lasa avand diferite motive :
ps: cati ani ai? mi se pare ca esti ok. trimite msj daca vrei happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......etii-care/
Azi am pus intrebarea-uita-te la data!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am renunţat de mult în a mai numi pe cineva "prieten". Odată cu evoluţia şi progresul omenirii, definiţia cuvântului "prietenie" pare să se fi pierdut în timp.

| Lynna a răspuns:

Buna. Eu chiar am prietene in care am incredere, insa am o gramada de persoane in jurul meu care se prefac a fi altcineva. Majoritatea persoanelor cred ca daca scot in evidenta defectele altora, acest lucru le face pe ele sa arate altfel, fara defecte, perfecte.

| Andrei9822 a răspuns:

Ai mare dreptate. Eu nu suport persoanele care fac glume proaste sau te injura si zic ca asa glumesc ei. Acesti oameni nu ai cei 7 ani de acasa si nici restul. Sunt persoane false,cameleonice,bune,de incredere, indraznete, etc. Ceea ce conteaza e sa gasesti acea persoana care sa fie buna, draguta, care iti sare in ajutor la ori ce ora. Eu am un prieten asa ma inteleg bine cu el si mereu ma distrez cu protagonistul. Ca de exemplu aseara la 3 noaptea l-am sunat cu o problema si m-a ajutat imediat.(o problema cu PC-ul) Nu conteaza in special ca te ajuta conteasa sa fie alaturi de tine mereu. Pot spune ca e un prieten adevarat nu doar un simplu prieten, daca intelegi ce vreau sa spun. Deci ca o concluzie oameni SUNT FALSI si cauta doar maretie pentru ei, si rar gasesti persoane de incredere. Nu stiu cati ani ai si nu stiu cine esti dar pentru ca ai pus intrebarea asta cred ca esti diferita in sensul bun. Eu am 15 ani si mai toti adolescenti trec prin asemenea prieteni. Si un proverb asa ca de sfarsit: "Nu judeca oameni buni inainte sa nu ii cunosti" Bafta...

| Dy2000 a răspuns:

Bună.În primul rând,societatea in care traim,face ca oamenii din jurul nostru sa se manifeste diferit, plini de ura, invidie, materialiste, etc.Prietenii adevarati sunt greu de gasittrebuie sa ii alegi cu atentie.Îti pot spune vorbe urate sau sa te tradeze din invidie, din momentul in care tu nu mai esti asa cum vor ei.Din experienta mea, pot spune ca 90% din prietenii pe care i-am avut m-au tradat ca nu am mai fost asa cum au vrut ei, si pentru faptul ca am urcat un nivel mai inalt.Ei bine aici apare ura, invidia si prietenia dispare.Persoana care va ramane in viata ta, indiferent de ce schimbari vei face cu tine, acea persoana îti este cu adevarat prieten/ă.

| GreyRose a răspuns:

Toata lumea trece prin oameni in are nu poti avea incredere. (propie experienta)
Exista invidie si lacomie. In viata asta nu mai e pace ca sa zic asa... Toti se supara dintr'un simplu motiv. O vreme nu mai voiam sa am de 'a face cu nimeni dar mi-am dat seama ca nu toti sunt la felwinking