| selumari0444 a întrebat:

Maine am test la matematica si nu sunt foarte buna la mate. Cum sa invat mai repede si foarte bine. Poate imi ziceti ce sa iau pentru mai multa energie, nu stiu. ( scuzati categoria si greselile de ortografie)

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Ideea nu e sa inveti foarte repede, ci sa intelegi lectiile pe care le ai pentru test.
Incearca ca atunci cand vii de la scoala, sa nu te apuci direct de teme, odihneste-te macar o jumatate de ora. Venind deja obosita de la scoala, e bine sa-ti acorzi un ragaz, oricat de mic ar fi el.
De asemenea, nu pierde noptile aiurea si incearca sa ai cele 7-8 ore de somn. Altfel, a 2a zi te vei trezi obosita, si normal ca iti va scadea puterea de concentrare.
Consuma multe fructe si legume si mananca la intervale regulate. Evita sa mananci dupa ora 18:00.
Iar la scoala, daca iti inveti lectiile zi de zi, nu ar trebui sa iti vina foarte greu. Poti lua MemoPlus sau lecitina care sa te ajute sa retii mai usor, insa nu te baza doar pe astea, ca nu invata ele pentru tine.
Succes maine la test! Si gandeste optimist, gandirea pozitiva are si ea rolul ei!