| Mussete a întrebat:

Hei TPU.Mama mea are 39 de ani (face 40 in septembrie).Ea ma are deja pe mine (12 ani), dar problema este ca ma simt singura deoarece sunt singura la parinti.Asa ca eu as vrea sa mai am un fratior/surioara dar problema este ca ea nu prea vrea.Imi zice ca daca era mai tanara vroia dar acum zice ca e batrana si ca acel copil o sa se faca de ras cu ea.Iam explicat ca daca o sa fie nevoie o sa ma duc eu la sedinta sau o sa il duc la gradinita dimineata.
Cum o pot convinge pe mama sa imi mai faca un fratior? Este prea batrana pentru a avea inca un copilas? Ea nu este inca sigura nu e faza ca nu vrea sa auda, doar imi zice ca se mai gandeste. PS: sora ei de 38 de ani e insarcinata de 2 luni si nu cred ca e asa mare diferenta intre ele ca sa poate interveni o problema pe parcursul nasterii.

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Poate ca se mai gandeste big grin si o sa iti faca o surpriza. Ea nu spune ca e tarziu sa faca pentru ca nu vrea sa il duca la gradinita sau alte chestii din astea, se gandeste la varsta, ce va spune lumea. Dar nu trebuie nimeni sa traiasca pentru lume, si daca simte sa faca asta, de ce nu!? Sa nu ii lasam pe altii sa ne traiasca viata dupa placul lor.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o anumita varsta, pot aparea complicatii...ori mama, ori fatul pot ava de suferit.
Dupa o anumita varsta a mamei, exista o posibilitate mai mare ca acel copil sa se nasca cu malformatii.
Decat sa apara complicatii si Doamne fereste, sa se intample ceva cu mama ta, mai bine multumeste-te asa.
In plus, gandeste-te si la acel copil. Mama ta nu o sa traiasca vesnic. Iar tu nu o vei putea inlocui pe mama ta, iar cel mai mare chin este sa cresti fara mama.
Daca vrei neaparat un frate/sora, de ce nu ii spui mamei tale sa adopte un copil? Sunt atatia care abia asteapta sa ii ia si pe ei cineva acasa si sa le ofere un camin, iubire si protectie.

| CarlaAnneMihaela a răspuns:

Nu cred că mai poate să facă copii thinking adică poate să existe şi un risc, pentru că până la urmă face 40 de ani, nu prea mai e vârsta la care să faci un copil.